Loe

Esietendus Eduard Tubina ooper “Reigi õpetaja”

kultuur.err.ee, Taavi Eilat

Tartus Vanemuise väikeses majas esietendus 4. aprillil Eduard Tubina ooper „Reigi õpetaja”. Aino Kallase samanimelise lühromaanile tuginev ooper jõuab Eestis lavale kolmandat korda.  Lavastajaks on Roman Baskin ning muusikajuht ja dirigent Paul Mägi, kes juhatas ooperit ka 25 aastat tagasi.

Nii nagu 25 aastat tagasi Estonias, annab „Reigi õpetajale” avatakti Paul Mägi. Sedapuhku Vanemuises ja hoopis teise kollektiiviga. Mägi ütleb, et partituur on sama, aga lugu on ikka natukene muutunud küll.

PAUL MÄGI, muusikajuht, dirigent:” See on täpselt see sama, täpselt see sama partituur, millest ma tolgi ajal juhatasin ja muusika on täpselt see sama, aga on lisatud rahvast juurde. Ühtegi nooti lisatud ei ole… pisut on tõstetud muusikat ringi, pisut lisatud sama muusikat ja samuti on koori osatähtsus tunduvalt tõusnud ja see teeb ooperi kindlasti palju elavamaks.”

Varem on ooper lavale jõudnud vaid kahel korral, 1979. aastal Vanemuises ja 1988 aastal Estonias.

“Reigi õpetaja” on ehe armastuslugu, mis räägib loo 17. sajandi Hiiumaal Reigi külast pärit kirikuõpetajast ja tema noorest naisest Catharinast, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonasesse.

Traagilise saatusega Catharina osatäitjana astub lavale Karmen Puis, kes ütleb, et vokaalsest keerukusest raskem on tema jaoks isegi rolli ise.

KARMEN PUIS, Catharina osatäitja:” Mind on hästi palju painama hakanud selle tükiga seoses ühiskonna surve või inimeste verejanu. Just see, et mul tuli meelde see lause, piiblist vist on, kes on patuta, visaku esimene kivi.”

Lavastaja Roman Baskini jaoks on see teine ooper, mille ta lavale toob. Keeruline küll, kuid ikka puudutab vaatajat.

ROMAN BASKIN, lavastaja:” Toimub küll kaugel kuldsel Rootsi ajal, aga see, et üks armasatus ära tapetakse, seda juhtub meil ka täna veel küll ja veel ning leitakse selleks palju õigustusi. Selles osas on ta ülimalt kaasaegne.”

Vanemuises näeb etendust veel vaid kahel korra.

05.04.2014