Loe

Esietendub psühholoogiline triller „Kontsert diktaatorile“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel laupäeval, 3. detsembril kl 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Ronald Harwoodi psühholoogiline triller „Kontsert diktaatorile“.

Briti kirjaniku näitemäng viib meid tagasi 1946. aasta Berliini, kus Ameerika major natsismikuritegude uurijana süüdistab maailmakuulsat dirigenti Wilhelm Furtwänglerit kollaboratsionismis. On ajalooliselt tõestatud fakt, et Furtwängler aitas paljudel juutidel Hitleri režiimi eest põgeneda, ent uurijale ei anna rahu fakt, et samal ajal, kui sajad tuhanded inimesed kannatasid Hitleri ebainimlikult julmade tegude tõttu, eraldas andekas muusik end ümbritsevast elust ning keeldus nägemast toimuvat, elades vaid muusikale.

Näidendi lavastab draamajuht Urmas Lennuk, kellel see on esimene lavastus Vanemuise teatris. Näidendi on tõlkinud Kalle Hein, kunstnikutöö teeb Ellen Cairns (Šotimaa), valguskujunduse Andres Sarv.

Lavale astuvad Aivar Tommingas, Jüri Lumiste, Marika Barabanštšikova, Eva Püssa, Robert Annus ja Rein Pakk.

„Kindlasti ei maksa oodata õpetlikku ajalootundi dirigent Furtwängleri kohta. Mind ei huvita suured loojad oma eluvõõruses ja pimedas usus oma loomingu kõikvõimsusse. Mind huvitavad rohkem need inimesed, kes minuga koos poes piima ostavad ning bussi ootavad. Sellest lähtuvalt on ka lavastus keskendunud Ameerika kindlustusuurijale, major Arnoldile.
See on lugu elust ja selle ebaõiglusest. Sõjast, mängust ja poolte valimisest. Ja sellest, kuidas selle kõige keskel inimeseks jääda. Kas elusalt või surnult. „Kontsert diktaatorile“ on eksistentsiaalne triller,“ tutvustas lavastust Urmas Lennuk. 
 

30.11.2011