Loe

Esietendub Molière’i komöödia „Ebahaige“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Kolmapäeval, 29. juunil kl 20 toob Vanemuise teater Tartus Laulupeomuuseumi pargis vaatajate ette Molière’i komöödia „Ebahaige“.

Maailma suurima komödiograafi Molière’i üks tuntumaid teoseid jõudis esmakordselt publiku ette 1673. aastal Palais-Royal´is. Peategelane, härra Argan, on võtnud pähe, et ta põeb korraga kõiki maailma tõbesid ning suudab elada vaid mikstuuride, salvide ja tervendavate loputiste toel. Tema ümber keerleb terve galerii kodakondseid, kes üritavad härra Argani veidrast foobiast kasu lõigata. Mõistagi saabuvad „haiget” ravima mitu meedikut, kes olidki Molière’ile selle komöödia puhul pilkeobjektiks. Kuna härra Arganil on juhtumisi kaks meheleminekueas tütart, ei puudu sellest loost ka romantilised tundetoonid.

„Ebahaige“ lavastab Ago-Endrik Kerge, kunstnik on Liina Pihlak, muusikalise kujunduse autor Viive Ernesaks ja tantsude repetiitor Rufina Noor. Nimiosas astub lavale hiljutine riigi kultuuripreemia laureaat Aivar Tommingas, teistes osades mängivad Kais Adlas, Liisa Pulk, Pirjo Püvi, Kati Ong, Robert Annus, Raivo Adlas, Tiit Lilleorg, Markus Luik, Martin Kõiv ja Tõnu Kattai.

„Klassika, nagu seegi Molière’i näidend, on igikestev – seda võib lavastada ükskõik millal, see on elanud üle 300 aastat ja elab kindlasti elab veel sadu aastaid. Tänapäeval on ümberringi nõnda palju rumalust, igaüks võib teha, mis pähe tuleb – äris, elus, kunstis. Selles lavastuses näeme kampa asjatundmatuid arste, kes on leidnud endale patsiendi, kellele kohe meeldib haige olla ning kes seetõttu on nendele soolapuhujatele heaks sissetulekuallikaks,“ rääkis lavastusest Ago-Endrik Kerge.

Suvelavastus „Ebahaige” etendub Tartu Laulupeomuuseumi pargis. Muuseum ise asub majas, kust 1870. aastal hakkas peale Vanemuise ja kogu eesti rahvusliku teatri ajalugu. Ja selles majas, täpselt 125 aastat tagasi mängiti esimest korda eesti keeles ka Molière´i loomingut (näidendit „Ihnuskael”, mis uuemal ajal tuntud „Ihnuri” nime all). Vanemuine lahkus sellelt aadressilt pärast 1903. aasta põlengut. Pärast seda on selles majas ning pargis mänginud mitmed teatritrupid, püsivamalt Tartu Lasteteater ja Emajõe Suveteater. Nüüd siis siirdub ka Vanemuine tagasi oma „päriskoju”, kaasas surematu Molière´i igihaljas lustmäng.

Ajavahemikus 29. juunist kuni 10. juulini antakse kokku kümme „Ebahaige“ etendust, neist kaks on päevased etendused algusega kl 15. Pääsmed hinnaga 13-16 eurot on müügil Vanemuise teatri kassas, Piletilevis, Piletimaailmas ning tund enne algust kohapeal. 
 

27.06.2011