Loe

Esietendub kultuurilooline fantaasia “Koidula veri”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise suures majas esietendub reedel, 11. aprillil Loone Otsa „Koidula veri”, lennukas fantaasia eesti kultuuriloo teemadel.

Näidendi autor Loone Ots pakub välja põneva versiooni ammutoimunust, kus tegelasteks on paljud ajaloo suurkujud – Lydia Koidula, Johann Voldemar Jannsen, Juhan Liiv, Aleksander II, Carl Robert Jakobson, Friedrich Reinhold Kreutzwald jpt.

„Koidula veri” esitab mitmeid kultuurilooliselt intrigeerivaid küsimusi. „Lugesin kunagi ammu Tuglase monograafiat Juhan Liivist, tore raamat, mingid teemad jäid järelikult meelde ja ujusid aastaid hiljem pinnale,” rääkis näidendi autor.

„Hakkasin selle üle mõtlema. Liiv ütleb, et tema on Koidula ja tsaar Aleksander II laps ning tal on õigus Poola troonile. Meile tundub see nagu haige inimese sonimine ikka. Aga mis siis, kui see kõik olekski nii olnud,” selgitas Loone Ots.

„Koidula vere” lavastab Ain Mäeots, kunstnik on Liina Tepand ja valguskunstnik Airi Eras. Lavastuse liikumisjuht on Marika Aidla, muusikalised kujundajad Loore Martma, Toomas Lunge ja Ain Mäeots.

Koidulat kehastab Ragne Pekarev. Teistes osades Rein Pakk, Tanel Jonas, Ott Sepp, Indrek Taalmaa, Raivo Adlas, Martin Kõiv, Marika Barabanštšikova, Alina Karmazina, Riho Kütsar, Jüri Lumiste, Merle Jääger, Marko Mäesaar jt.

Ain Mäeotsa sõnul on Koidulast saanud tänapäevaks müüt ning teda kui lavastajat paelus just selle müüdi tekkimine. „Selles loos näeme kõige muu kõrval Koidulat kui inimest, kui naist,” ütles ta.

„Eesti näitekirjanike näidendites kohtab väga-väga harva seda, et tõsine võib olla samal ajal ka naljakas ning naljakas võib olla samas ka tõsine. Loone Otsa näidendis on see õnnelikul kombel põimunud,” ütles Ain Mäeots.

Loone Otsa debüütnäidend pälvis 2005. aastal Eesti Näitemänguagentuuri näidendivõistlusel ergutusauhinna.

02.04.2008