Loe

Ervin Õunapuu taastas «Tosca»

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Mikk, sinu lavastatud «Tosca» on nagu vana ja väärikas sild, mille alustalad ja kaunid kaared on nii kindlalt oma kohal, et püsiksid veel aastakümneid. Nii pöördub taaslavastaja Ervin Õunapuu mõttes kolleegi poole.

Mikk Mikiver saanuks täna 70-aastaseks. Sünniaastapäeval mälestab teda Vanemuises Giacomo Puccini muusikalise draama «Tosca» esietendus. Peaaegu samasugust nägid ooperisõbrad tosin aastat tagasi, kui Õunapuu oli Mikiveri lavastuses lavakujundaja.

Nüüdses lavastuses on asendatud Õunapuu sõnul mõned võlvi hoidvad kivid. «Tegime seda koos trupiga, just nii, nagu sa kunagi soovisid,» lisab ta.

Kuuel korral

Tähtsamates osades laulavad täna Pille Lill, Jassi Zahharov, Kristian Benedikt, Mart Laur, Tõnu Kattai, Märt Jakobson, Jaan Willem Sibul ja Taisto Noor, kes ühtlasi assisteerib Õunapuud lavastamisel. Eelmist «Tosca» esietendust juhatas Endel Nõgene, nüüd astub Vanemuise orkestri ette Toomas Vavilov.

Vanemuisel on kavas itaaliakeelset «Toscat» esitada ühtekokku kõigest kuuel korral – kolm korda Vanemuises, kaks korda Soome rahvusooperis Helsingis ja üks kord rahvusooperis Estonia, teatas pressiesindaja Tambet Kaugema.

Augustis 2001 tõid Mikiver ja Õunapuu «Tosca» kolmeks etenduseks publiku ette Tartu raeplatsil. Paavo Nõgenele oli see üks tema esimesi suuremaid produtsenditöid.

Tänane etendus on nii oluline, et sellest teeb otseülekande ETV. Lisaks sellele on nii Tallinnas kui ka Tartus teisigi üritusi legendaarse teatrimehe mälestuseks.

Teine esietendus

Just nimelt täna esietendub samuti festivali Draama kavas Athenas Eesti Draamateatri lavastusena Lars Noréni «Vaikne muusika», mis on pühendatud Mikiverile (lavastaja Priit Pedajas, mängivad Ain Lutsepp, Guido Kangur, Ülle Kaljuste, Elina Reinold).

Samuti täna avatakse Vanemuise väikeses majas Mikiveri loodusfotode näitus, mille on koostanud Guido Kangur.

Mälestushetk Mikiveri kalmul Tallinnas Metsakalmistul algab kell 15.

1995 ja täna
• 1995 esietendus Vanemuises Mikk Mikiveri lavastatud ja Ervin Õunapuu kujundatud «Tosca».
• Täna esietenduva «Tosca» taastas Ervin Õunapuu Taisto Noore osalusel. 

04.09.2007