Loe

Endised vanemuislased dirigeerisid ennast tippu

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise endised muusikajuhid Hendrik Vestmann ja Mihkel Kütson said pühapäeval, kui eesti rahvakalendris oli lõikuspüha, Berliinis hakkama nii endale kui ka Eestile suurejoonelise auhinnalõikusega.

Peaaegu kuus aastat kestnud noorte dirigentide võistluse finaali jõudis lisaks Kütsonile ja Vestmannile Saksamaal tegutsev ameeriklane Evan Christ. Nimekas žürii tunnistas esikoha vääriliseks Kütsoni, kaks võrdset teist kohta said Christ ja Vestmann.

Konkursi finaali jälgimiseks olid publik ja žürii kogunenud auväärse Berliini Filharmoonia suurde saali. Finalistidel oli võimalik esitatav helitöö valida etteantud teoste hulgast, teatas Eesti kultuuriatašee Saksamaal Reet Weidebaum.

15 000 ja 10 000 eurot

Saksa dirigendipreemia on kultuuriatašee sõnul Euroopa üks kõrgeimalt hinnatud dirigentide autasusid. Konkursi võitja sai 15 000 eurot (umbes 235 000 krooni) ja mõlemad teise koha väärilised dirigendid 10 000 eurot (165 000 krooni).

«Kuna preemiaraha on üks muusikamaailma suurimaid, on see ka hinnatud konkurss,» kommenteeris Kütson. Ja hinnatud on Saksa dirigendipreemia võiduka endise vanemuislase sõnul ka seetõttu, et finaalis saab seista väga hea orkestri ning väga põhjaliku ja asjatundliku žürii ees.

«Finaali pääsemine oli suur võit meile kõigile kolmele,» märkis Vestmann. «Ja kõige suurem au oli see, et kolmest finaali pääsenust on kaks eestlased. See on eesti muusikale suur tunnustus, sest see on tähtis konkurss.»

Kütson asus pärast Vanemuise muusikajuhi ja orkestri peadirigendi ametist lahkumist aastal 2004 Hannoveri Riigiooperi palgale. Tänavuse hooaja lõpust saati on ta vabakutseline.

Flensburgis ja Münsteris

Alates hooajast 2007/2008 asub Kütson tööle Flensburgi teatrisse peadirigendina.

Tänavuse suve eel Vanemuise muusikajuhi ja orkestri peadirigendi töökohalt lahkumise järel asus Vestmann samuti Saksamaal Münsteri teatris esimese dirigendi ametisse.

«Iga nädal on etendused ja kontserdid Münsteris ja üle kogu Saksamaa,» ütles Vestmann. «Praegu on tulnud väga palju pakkumisi. Duisburgi Filharmoonikud kutsusid mind järgmisel aastal tuurile Hiinasse.»

Muusikaetendusi Vanemuisesse dirigeerima ei ole kummalgi võidukal dirigendil vähemalt lähema aasta jooksul mahti tulla.

12.10.2006