Loe

Elamusi setu loost kirgastab lugemine

Tartu Postimees

Eile Obinitsas esietendunud setukeelne lugu «Taarka» pakub kirkaid elamusi neilegi, kes sellest keelest suurt midagi aru ei saa. Tarvitseb vaid osata lugeda.
Vanemuise draamatoimetaja, setu verd Sven Karja soovitas soojalt osta enne etenduse vaatamist kavaleht. Selles on lavastuse tegevus stseenide kaupa eesti keeles kirja pandud.
Suuremad teatri- ja kirjandushuvilised on loomulikult lugenud juba kodus läbi Kauksi Ülle samanimelise näidendi, mis ilmus mullu raamatuna.
Selles on kirjanik sissejuhatuseks üles tähendanud, et «Taarka» on «illoshallõ näütemäng kõrralaulõ ni karguisigaq setukõisist, näide elost vinne alambinaq, kolonisiirmisest eestläisi puult» ning eelkõige neiu Darja kujunemisest lauluema Hilana Taarkaks.

Seto Seltsimaja õues

Lavastaja Ain Mäeotsa käe all mängivad vanemuislased, mõned Tallinna näitlejad, setu leelokoorid ja folklooriansamblid näitemängu Obinitsas Seto Seltsimaja õues. Etendus on enamasti lõbus, kuid kohati ka kurb.
Et pileti eest välja antud 195 krooni (pensionärid, õpilased, üliõpilased 145 krooni) ja autokütuse ostmiseks kulunud raha läheks täie ette, tuleb minna kohale nii, et oleks võimalik valida vaatamiseks kohta.
Elamused kujunevad kõige suuremaks siis, kui istuda nii, et silmavaade suundub kõige korralikuma väljanägemisega maja seinaga risti ja selja taha jääb aukliku katusega hoone.
Kui istuda amfiteatri moodi pandud pingiridades võimalikult kõrgele, võivad tuulise ilma korral saatuslikuks saada puulehed.
Nende kohin matab kohati näitlejate hääle – eriti siis, kui osatäitmine nõuab vaikselt rääkimist.
Kõige kõrgemale pingiridadele ronimine lõpeb selgetaevalisel õhtul sellega, et loojuv päike hakkab silma paistma. Sel juhul tuleb tarvitada mütsinokka või hoida kätt kulmude kohal.
Sõiduks Tartust Obinitsasse tuleb varuda poolteist tundi. Kui õigest teeotsast – need on varustatud robustsete suunaviitadega, millele on kirjutatud Taarka – mööda sõita, saab viga parandada, et veel etenduse alguseks kohale jõuda.
Et aga Obinitsa kandis on mõned vaatamist väärt kohad, näiteks Piusa ürgorg ja koopad, siis võiks sõitu alustada veelgi varem.

Sõit Võru kaudu

Kõige etem on sõita Võru kaudu. Kohe linna servas tuleb tankla tagant keerata vasakule.
Ja lõpetuseks – mõistlik on mõelda juba kodus kainele autojuhile. Teda läheb tarvis siis, kui mõni sohver satub kiusatusse maitsta umbes kaks ja pool tundi kestva «Taarka» etenduse eel, vaheajal või pärast lõpuaplausi hansat.

05.08.2005