Loe

Eesti vanim näitleja tuleb taas avalikkuse ette

Postimees

Kutselise Vanemuise teatri esimese juhi Karl Menningu pronksist kuju pidulikul avamisel osaleb ka eesti vanim näitleja Helend Peep, kes juuli lõpul sai 96-aastaseks.
Tartu linna aukodanik Helend Peep ütles raadiole Tartu FM, et vaatamata kõrgele vanusele on tema tervis enam-vähem korras ja kuna ta elab Riia mäel, vaid paarsada meetrit Vanemuise suurest majast, siis kavatseb ta täna kell 15 algavast tseremooniast kindlasti osa võtta.
Aastatel 1938-1939 töötas Peep Vanemuises koorilauljana, 1946-1957 ooperisolistina ning 1957. aastast draamanäitlejana.
Kõrges eas näitlejat oli Vanemuise laval viimati võimalus näha 1990. aastate lõpus.
Eesti kutselise teatri 100. sünnipäeva puhul rajatud Vanemuise teatri esimese juhi ning lavastaja, kriitiku ja diplomaadi Karl Menningu kuju avamisest teatri terrassil võtavad osa ka peaminister Andrus Ansip ja Tartu linnapea Laine Jänes, kõne peab Vanemuise direktor Aivar Mäe.
Menningu kuju on loonud skulptor Mare Mikoff.
Kuju läks maksma ligi 700 000 krooni.
Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema ütles, et järgmisena peaks pronksivalatuna terrassile ilmuma Vanemuise teatrit pikalt juhtinud Kaarel Ird, kellel tuleb 2009. aastal 100. sünniaastapäev.
Aastate jooksul peaks teatri terrassile moodustuma skulptuuride ansambel, kus oleksid ka Lydia Koidula, Ida Urbeli ja Mati Undi kujud.
Karl Menningu skulptuuri avamine on üks osa pidustustest, millega tähistatakse Eesti kutselise teatri sajandat sünnipäeva.
Tartu lauluväljakul toimub õhtul enam kui kolmetunnine sünnipäevakontsert, kus astuvad lauludega publiku ette ligi 80 näitlejat Eesti teatritest, kavas on ka Tõnis Mägi ja Juhan Viidingu heliteose «Müürileht» esmaettekanne.
Teos on tellitud just selleks ürituseks.

12.08.2006