fbpx

Eesti teatri aastaauhindade nominendid 2018. aasta loomingu eest


Laureaadid kuulutatakse välja 27. märtsil teatripäeva peol Rakvere teatris.

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Jaak Allik, Tambet Kaugema, Piret Kruuspere, Toomas Lõhmuste, Annemari Parmakson, Külliki Saldre ja Liina Tepand.

Lavastaja auhind

Karl Laumets – „Kalevipoeg“ (Vanemuine).

Kertu Moppel – „Väikekodanlased“ (Eesti Draamateater).

Andres Noormets – „Midagi tõelist“ (Vanemuine).

Hendrik Toompere – „Mineku eel“ (Tallinna Linnateater).

Kaili Viidas – „Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt“ (Emajõe Suveteater).

Kunstniku auhind

Arthur Arula – kujundused lavastustele „Väikekodanlased“ (Eesti Draamateater), „Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt“ (Emajõe Suveteater) ja „Elokäük“.

Jaanus Laagriküll – kujundus lavas­­tusele „Mineku eel“ (Tallinna Linnateater).

Martin Mikson – kujundused lavastustele „Põhjas“ (Tallinna Linna­teater), „Jaanipäev“ (Eesti Draamateater) ning „Miljoni vaade“ (Tallinna Linnateater ja Vana Baskini teater).

Kristjan Suits – kujundused lavastustele „Öö lõpp“ (Vaba Lava), „Väike jumalanna“ (EMTA ja Eesti Draama­teater), „Kalevipoeg“ (Vane­­muine), „Metsa forte“ (Eesti Draamateater ja Nargeni festival), „Väike prints“ (Tallinna Linnateater ja EMTA lavakunstikool) ning „Leek“ (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum).

Eugen Tamberg – kujundused lavas­tustele „Medeia“ (Vanemuine) ja „Noad kanade sees“ (EMTA lava­kunstikool).

Naispeaosatäitja auhind

Maria Annus  nimiosa lavastuses „Medeia“ (Vanemuine).

Tatjana Kosmõnina – Olga mono­lavas­tuses „Nastja, Nastja, Nastja“ (Vene teater).

Piret Laurimaa – Inriid Nipernaadi lavastuses „Inriid ja Toomas Niper­naadi“ (Pärnu Suveteater).

Ursula Ratasepp – nimiosa lavastuses „Preili Julie“ (Tallinna Linnateater).

Liisa Saaremäel – Juta lavastuses „Kas kalad magavad?“ (VAT-teater) ning Ella Ilbak / Kaie Skalle lavastuses „Leek“ (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum).

Meespeaosatäitja auhind

Aleksandr Ivaškevitš  Zilov lavastuses „Pardijaht“ (Vene teater).

Egon Nuter  Ants Rahuoja lavastuses „Miljoni vaade“ (Tallinna Linnateater ja Vana Baskini teater).

Lembit Peterson  nimiosa lavastuses „Kuningas Lear“ (Theatrum).

Veiko Porkanen  Karl lavastuses „Midagi tõelist“ (Vanemuine).

Andrus Vaarik  Gilbert Horn lavastuses „Noad kanade sees“ (EMTA lavakunstikool) ja André lavastuses „Mineku eel“ (Tallinna Linnateater).

Naiskõrvalosatäitja auhind

Maria Klenskaja  Sveta lavastuses „Isamaa pääsukesed“ (Eesti Draama­teater ja Nargeni festival).

Anu Lamp – Jutustaja lavastuses „Kalevi­poeg“ (Vanemuine) ja Mertis Katherine Graven lavastuses „John“ (Tallinna Linnateater).

Ester Pajusoo – osatäitmised lavastuses „Jaanipäev“ (Eesti Draama­teater) ning Anu lavastuses „Isamaa pääsukesed“ (Eesti Draamateater ja Nargeni festival).

Ragne Pekarev – dr Gertie Laden­borger lavastuses „33 variatsiooni“ (Vanemuine).

Ursula Ratasepp – Kati lavastuses „Toomas Nipernaadi“ (Temufi) ja Naine lavastuses „Mineku eel“ (Tallinna Linnateater).

Meeskõrvalosatäitja auhind

Markus Luik – osatäitmised lavastustes „Jaanipäev“ (Eesti Draama­teater) ning „Kostja ja hiiglane“ (R.A.A.A.M.), Serge Haulupa lavastuses „Monument“ (Kinoteater ja Von Krahli teater).

Andres Mähar – Poni-William lavastuses „Noad kanade sees“ (EMTA lavakunstikool).

Allan Noormets – Bubnov lavastuses „Põhjas“ (Tallinna Linnateater).

Indrek Sammul – Vassili Vassiljevitš Bessemjonov lavastuses „Väikekodanlased“ (Eesti Draamateater).

Rain Simmul – Kostõljov lavastuses „Põhjas“ (Tallinna Linnateater) ning Aare lavastuses „Miljoni vaade“ (Tallinna Linnateater ja Vana Baskini teater).

MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta, Alvar Loog, Tiina Mattisen, Mart Mikk ja Aivo Välja.

Pirjo Jonas – Pepi Pleiningeri, Johanna Barkeri ja Tütarlapse muusikaliselt nüansirikkad rollid Johann Straussi operetis „Viini veri“, Stephen Sondheimi muusikalises põnevikus „Sweeney Todd“ (mõlemad Vanemuine) ning Victor Kioulaphidese kammerooperis „Ocean Dream“ (Läänesaarte Kammerorkester).

Atlan Karp – Jack Rance’i ja krahv Gili jõuliselt kehastatud lavakujud GiacomoPuccini ooperis „Tütarlaps kuldsest läänest“ (Rahvusooper Estonia) ja Ermanno Wolf-Ferrari lühiooperis „Susanna saladus“ (Opera Veto).

Rasmus Kull – Sweeney Toddi muusikaliselt nõudlik roll Stephen Sondheimi muusikalises põnevikus „Sweeney Todd“ ning Josefi lavakuju maitsekas kehastamine Johann Straussi operetis „Viini veri“ (mõlemad Vanemuine).

Giorgio Madia – Johann Straussi opereti „Viini veri“ suurejooneline ja žanri vaimu hästi tabav lavastus (Vanemuine).

Elmo Tiisvald – Rahvusooperi Estonia meeskoori särav panus Giacomo Puccini ooperis „Tütarlaps kuldsest läänest“ (Rahvusooper Estonia).

BALLETIAUHIND

Žürii: Enn Suve, Tiit Härm, Jelena Karpova, Saima Kranig ja Age Oks.

Jevgeni Grib – lühiballeti „Valgus aknas“ koreograaf-lavastaja (Eesti Rahvus­ballett).

Darja Günter – osatäitmine lühi­balletis „Valgus aknas“ (Eesti Rahvus­ballett).

Marta Navasardjan – osatäitmine lühiballetis „Valgus aknas“ (Eesti Rahvus­ballett).

Vanemuise balletitrupp – lavastustes „Kinolina kangelane“ ning „Romeo ja Julia“ (Vanemuine).

TANTSUAUHIND

Žürii: Leenu Nigu, Heili Einasto, Kristiina Garancis, Priit Raud ja Iiris Viirpalu.

Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva ja Maarja Tõnisson – „Olmeulmad 2“: kujutlusvõime troopi­line vohamine ja lopsakalt unenäolise ruumi kehtestamine tööstuslikul tühermaal.

Külli Roosna ja Kenneth Flak – „Prime Mover“: pühendunud, professionaalne ja tehniliselt kõrge­tasemeline lavastus, mis on ühtaegu täpne, voolav, pingevaba (Bærum Kulturhus / Regional Arena for Samtidsdans, Endla teater, Sõltumatu Tantsu Lava, Scenekunst Sør).

Ruslan Stepanov – „Невесомость“: võluvalt abstraktsed ja minimalistlikud variatsioonid peaaegu eimillestki, viimse detailini välja lihvitud absoluutne kohalolu (Kanuti gildi saal).

Liis Vares  „Hingake! Ärge hingake!“: süvenenud, empaatiline ja peenetundeline lähenemine ühiskondlikult olulisele teemale (Sõltumatu Tantsu Lava).

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Evelyn Raudsepp, Evelin Lagle, Kerri Kotta, Annemari Parmakson ja Priit Raud.

MIMproject  „Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas“: ooperižanri mänguline avardamine (Rahvusooper Estonia ja Kanuti gildi saal, „EV 100“ teatrisarjas „Sajandi lugu“).

Mart Kangro, Juhan Ulfsak ja Eero Epner  „Workshop“: peenekoeline kontseptsioon, nauditav etendajate kohalolu ning köitev vaataja intellektuaalne kaasakutsumine (Kanuti gildi saal).

Henri Hütt ja Mihkel Ilus – „Kapriisid III“ ja „Kapriisid 3,5“: tabav installatiivne ja kohaspetsiifiline ruumiloome seriaalses vormis (Kiasma teater, Kanuti gildi saal).

Autorid, lavastajad, esitajad Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva ja Maarja Tõnisson, lavakunstnik Kairi Mändla, kostüümikunstnik Liisi Eesmaa, valguskunstnik Revo Koplus, helikunstnikud Hello Upan ja Killu Sukmit „Olmeulmad 2“: kogu trupi uljas ja värske loominguline sünergia, külluslik kujundikeel ja loov ruumilavastamine.

kadrinoormets  „Maandatud tõotus“: individuaalse ja kollektiivse vaatajateadvuse äratamine mitmekülgse ruumikogemuse ja etendajate pingevaba publikusuhtluse kaudu (Kanuti gildi saal).

LAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Žürii: Olav Ehala, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits ja Ardo Ran Varres.

Artjom Astrov – muusikaline kujundus lavastustele „Невесомость“ ja „Workshop“, originaalmuusika lavastusele „Plaan T“ (Kanuti gildi saal, Vaba Vorm).

Markus Robam – originaalmuusika lavastustele „Loodusjõud“ (Von Krahli teater), „Üksi ja Esmeralda“ (Theatrum), „Noored hinged“ (Nukuteater), „Südames sündinud“ (Tervise Arengu Instituut) ning „Elias maa pealt“ (Nukuteater).

Liina Sumera – originaalmuusika lavastustele „Gulliveri reisid“ ja „Vari“ (mõlemad Nukuteater).

Argo Vals – originaalmuusika lavas­­tustele „Somnium“ (Tallinna Tantsu­teater) ja „Naine merelt“ (Ugala teater).

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Heidi Aadma, Monika Larini, Ene Paaver ja Mihkel Seeder.

Martin Algus – „Midagi tõelist“.

Siret Campbell – „Beatrice“.

Laur Kaunissaare, Aare Pilv, Jarmo Reha ja Co – „Oomen“, Aleksei Gastevi loomingu alusel.

Maria Lee Liivak ja Mari-Liis Lill – „Väljast väiksem kui seest“.

Ivar Põllu – „Kremli ööbikud“.

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Anne-Ly Sova, Jim Ashilevi, Laura Kalle, Arne Merilai, Peeter Raudsepp, Inga Vares ja Liina Viru.

Inna Grünfeldt – Virumaa Teataja kultuuriajakirjanik, tänuväärne maa sool, kes on läbi aastate tarkuse ja visadusega analüüsinud ja tutvustanud teatrielu nii Rakveres kui ka mujal.

Ott Karulin – laia silmaringi ja omapärase stiiliga kriitik, kes söandab teosele läheneda ka üksiku aspekti, näitlejaportree või stseeni kaudu; annab tundlikult jälgivat, analüütilist ja väärikat tagasisidet tegijaile ning asetab välisteatrit vahendades selle konteksti ka kohaliku teatripildi.

Kerri Kotta – erudeeritud ja isiku­pärane kriitik, kelle kirjutisi iseloomustab profes­sionaalne muusikakeele analüüs, detailitäpsus, kontekstitaju ja üldistusjõud.

Valle-Sten Maiste – bravuurikas ja avarapilgulise haardega kriitik, kelle bisarses headuses ja triksterlikult mängulised kirjutised rikastavad mõtlemiskultuuri ning on jõulises dialoogis mitte ainult teatri-, vaid ka laiema kultuurilooga.

Madli Pesti – detailne ja üldistus­jõuline kriitik, kelle neutraalsed ja selged kirjeldused tekitavad elavaid kujutluspilte ning on lahutamatult seotud analüütilise seisukohavõtuga.

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Jaak Urmet, Iir Hermeliin, Kairi Kruus, Katrin Nielsen ja Maria Peterson.

Kersti Heinloo – lavastus „Lohe needus“ (Eesti Draamateater).

Eva Kalbus – oskuslik pedagoogi- ja näitejuhitöö lavastuses „Rasmus, Pontus ja Lontu“ (MTÜ Liigub ja Loob, Iloni Imedemaa).

Tiina Mölder ja Christin Taul – lavastus „(p)ÖÖ“ (Nukuteater).

Liisa Saaremäel – Juta lavastuses „Kas kalad magavad?“ (VAT-teater) ning Sissi, Shakra ja Famagott lavastuses „Lohe needus“ (Eesti Draamateater).

Marion Undusk – kunstnikutöö lavastusele „Gulliveri reisid“ (Nukuteater).

TEATRI TEHNILISTE TÖÖTAJATE AUHINNAD

Žürii: Roland Leesment, Toivo Kaev, Jaanus Laagriküll, Taivo Pahmann, Rait Randoja ja Heigo Teder.

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Ivika Jõesaar – Vanemuise teatri kostüümiosakonna alajuht, kelle ennast­salgav tegutsemine on aida­nud jõuda lavale ka ülisuure kostüümimahuga muusikalavastustel.

Ülle Konovalov – Ugala teatri grimmi­ala juht, üks kogenumaid grimeerijaid Eestis, kes näeb üks­kõik kui keerulist ülesannet alati võimalusena latt veelgi kõrgemale tõsta.

Margus Vaigur – Endla teatri valgusala juht ja valguskunstnik, kes on loonud teatris tugeva valgusosakonna ning kelle professionaalset kätt ja loovat meelt on jätkunud ka lavas­tustele mujal, alates sõnateatrist kuni muusikalavastusteni.

Etendust teenindava töötaja auhind

Anu Hövel – Endla teatri inspitsient-rekvisiitor, kes on oma ametisse etenduse juhina nii endastmõistetavalt sisse elanud, nagu ta oleks seda tööd alati teinud, ja seda kõikvõimalikes tingimustes.

Mario Madiste – Rahvusooperi Estonia kauaaegne lavameister, nüüdne pealavameister, kes on olnud silmapaistev oma loovate lahendustega keerulistes lavaoludes ringreisidel nii Eestis kui ka välismaal.

Helga Aliis Saarlen  Eesti Draama­teatri jumestusosakonna juhataja, kelle käe all tegutseb grimmituba eriti ladusalt ja professionaalselt. Valmis mistahes erialaseks katsumuseks, on ta igal hetkel ka usaldusväärne teatritark partner.

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Ain Miilberg – Endla teatri administ­raator, kes on rakendanud oma müügiosavust ja suurepärast teatrivaistu ka suvelavastuste projekti­juhina ning andnud seeläbi värske hingamise kogu suvehooaja korraldusele.

Mari Nurk – Ugala teatri turunduse ja avalike suhete juht, kelle osa toimiva turundusosakonna moodustamises, selle juhtimises ja uuenenud teatri avaliku kuvandi loomises on olnud hindamatu.

Tiiu Talvist – VAT-teatri korraldus- ja kommunikatsioonijuht, kes kirjutab, toimetab, lepib kokku, teeb ära. Tema ühtaegu kelmikas ja läbimõeldud tegevus on teatrit pidevalt pildil hoidnud ja edendanud.

(Sirp, 01.03.2019)