Loe

Eesti kutseline teater peab 100. sünnipäeva

Äripäev

Teatripublik on oodatud homme Tartusse, kus teatrirahvas peab suurejoonelist juubelipidu. Just 12. augustil saab Eesti kutseline teater 100aastaseks ja sel puhul toimub lauluväljakul suur sünnipäevakontsert.
Lauludega astuvad publiku ette ligi 80 näitlejat Eesti erinevatest teatritest. Kontserdil osalevad Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja bänd “Verevennad”, dirigeerivad Tarmo Leinatamm ja Lauri Sirp. Kontserdi kunstiline juht on Toomas Lunge.
Üle kolme tunni kestva kontserdiõhtu tipphetkeks on Tõnis Mägi ja Juhan Viidingu heliteose “Müürileht” esmaettekanne. “Müürilehe” tellis just selleks kontserdiks sihtasutus Eesti Teatri Festival, mis korraldab Eesti teatri aasta sündmusi. Teose tekstiosa loeb Aarne Üksküla, laule esitab Tõnis Mägi.
Õhtut juhivad Vanemuise teatri näitlejad Herta Elviste ja Lembit Eelmäe ning Laura Peterson ja Märt Avandi.
12. augustil kell 15 avatakse Vanemuise suure maja terrassil Eesti kutselise teatri rajaja Karl Menningu kahe ja poole meetri kõrgune skulptuur, mille autoriks on Mare Mikoff. Menningu kuju on esimene viiest skulptuurist, mis lähema kümne aasta jooksul Vanemuise teatrimaja naabrusse püstitatakse.
Veel valatakse pronksi Lydia Koidula, Ida Urbeli, Kaarel Irdi ja Mati Undi kujud.
Menningu skulptuuri avamise järel esitletakse teatrikohvikus “Shakespeare” teatriteadlase ja kriitiku Ülo Tontsu uut raamatut “Kolmkümmend aastat teatriehitamist”, mis annab ligi 350 leheküljel põhjaliku ülevaate Vanemuises tehtud sõnateatrist aastatel 1955-1986.
12. augustil jõuab Tartusse ka kuu aja kestel kõiki Eesti maakondi külastanud teatrituli. Seda tuld saatev Rändteater etendab Vanemuise väikeses majas lastelavastust “Tinasõdur, baleriin ja siga” ning Antoniuse õuel koguperelavastust “Kilplased”.
Eesti kutselise teatri sünnipäev lõpeb südaööl Vanemuise suure maja esisel nõlval toimuva tuletseremooniaga, mille tarvis jõuab tuli kohale äsja lauluväljakul lõppenud suurkontserdilt. Tuletseremoonia lavastab Ain Mäeots.
12. augustil tähistatakse ühtlasi helilooja ning Vanemuise kunagise muusikajuhi ja dirigendi Juhan Simmi sünniaastapäeva.

11.08.2006