Loe

Eesti balleti esipaar lendas eile kodumaale tantsima pulmareisi

Tartu Postimees

Eesti balleti rahvusvaheliselt tunnustatuim paar, Inglise Rahvusliku Balleti külalissolistid Age Oks ja Toomas Edur jõudsid eile pärast lõunat Amsterdamist lennukiga Tallinna, et rutata Tartusse «Pulmareisi» proovi.
«Viimased kuud on olnud väga tihedad,» tunnistas Age Oks. Alles teisipäeval gastroleeris ta koos oma abikaasa Toomas Eduriga Hollandi Rahvusballeti «Tuhkatriinus».
Neile endile oli see esietendus, millele eelnes töömahukas prooviperiood. Staartantsijad – nii reklaamivad hollandlased Oksa-Edurit.
Vanemuises tegid nad proove terve eelmise nädala.
Esietendus on homme õhtul Vanemuise suures majas. Balletihuviliste ees rullub lahti lugu pulmapeost laevatekil, kus abiellumas on jõukas Pruut (Age Oks) ja rikas Peigmees (Toomas Edur), kellel on homoseksuaalne Sõber (Dmitri Hartšenko).
Pulmareis merel areneb ohjeldamatuks peoks ja tipneb tormiga, mille aegu Peigmees kukub üle parda. Vees kohtub ta Undiiniga (Kaie Kõrb). Kui see näkiline on aidanud uppuja pardale, on viimane muutunud ning suhtub armastusse, truudusesse ja kõikelubatavusse varasemast erinevalt.
«Kunagi ei tohi tundeid reeta – ükskõik, kelle vastu sul need ka pole,» tutvustas koreograaf-lavastaja Mai Murdmaa oma lavastust. «Tunnetega ei mängita ja neid ei reedeta.»
«Pulmareisi» muusika on kirjutanud ungari helilooja Sándor Kallós, kes on ka Murdmaa eelmise balletilavastuse, tänavu veebruaris samuti Vanemuise suures majas esietendunud «Alice Imedemaal» muusika autor.

Unikaalne tipp-paar

«Pulmareisi» tipp-paar Age Oks ja Toomas Edur on tantsinud peaaegu kogu klassikalise balletirepertuaari paremikku ja rohkesti tänapäevaste maailmakuulsate koreograafide loomingut. Neid on tunnustatud väga oluliste auhindadega.
«Nad on unikaalsed nähtused – mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. Neid on kutsutud solistideks maailma parimatele lavadele,» rääkis Vanemuise balletijuht Mare Tommingas. «Kahju, et eestlased ei saa õieti arugi, kui haruldased nad on, võttes neid sellistena, kes teevad lihtsalt oma osa ära.»
«Pulmareisi» eest on Oks ja Edur tunnustuse juba leidnud. Eesti teatri aastaauhindade jagamisel 2002. aasta algul pälvisid nad auhinna osalemiste eest Estonia lavastustes, mille hulgas oli ka «Pulmareis».
Estonia «Pulmareisis» tantsimist mäletab Oks kui aega, mis oli talle isiklikult väga raske. «Ema suri just tol ajal ja lavale tuli end sundida,» meenutas ta.
Vanemuises homme esietenduv ja Estonias 9. märtsil 2001 esietendunud sama pealkirjaga lavastus ei erine teineteisest Murdmaa sõnul sisuliselt millegi poolest.
Estonias tegid Oks ja Edur kaasa kaks-kolm etendust. «Vanemuises tantsivad nad minu meelest üheksa korda, siin teist koosseisu ei ole,» rääkis lavastaja. «Age ja Toomas sõidavad spetsiaalselt nendeks etendusteks siia Inglismaalt või mujalt, kus nad parajasti viibivad. Nad sõidavad praegu väga palju ringi.»

Liikuv rahvas

Tommingase jutu järgi ei ole sellises solistide lendamises etendustele suuremates teatrites midagi tavatut. «Tantsijad ongi liikuv rahvas,» märkis ta.
Peagi võtab taas tööreisi ette ka Murdmaa. «Sõidan novembri keskel Moskvasse värskelt esile kerkinud Novaja Operasse lavastama «Carmina buranat» ja «Daphnise ja Chloë» uut varianti,» rääkis ta.
Murdmaa on Tommingase sõnul juba praegu eesti balleti legend. Tema järgmine töö vanemuislastega on Sadamateatris sügisel 2005 ja siis tuleb tal ühendada draamanäitlejate ja tantsijate trupp. Pealkiri on esialgu sama mis lavastuse aluseks oleval filmil: «Äraaetud hobused lastakse ju maha».

21.10.2004