Loe

DVD-Lotte on peaaegu sama hea kui etenduse-Lotte

Postimees, Esme Kassak

Lotte ja tema sõbrad on lavastusega «Detektiiv Lotte» juba kaks aastat teatrilaval Eestimaa lapsi ja lapsemeelseid rõõmustanud ning rõõmustavad edasi.

Iga päev teatrisse siiski samme ei seata ja iga päev ei külasta Tartus asuv Vanemuise teater ka teisi linnu – nõnda tuleb lastemuusikal koju DVD-kettal.

Esialgne pettumus

Kui tavalist teatrietendust naljalt plaadilt vaatama ei kipu, siis lasteetendustega on lood teised. Kui lastele on mõni tegelane armsaks saanud, olgu see siis multifilmist, teatrist või kontserdilt, vaataksid nad seda üha veel. Ja Lotte (ning Bruno, Albert, Oskar, Klaus jt) on lastele väga omaseks saanud.

Esimest korda Lotte lastemuusikali koduselt ekraanilt vaadates paistis laps väheke pettunud olevat. Eks ta oli samuti harjunud, et telekast tuleb multikas, teatrietendust minnakse aga vaatama teatrisse, kleidike seljas ja mängu-Lotte käe otsas. Neil esimestel hetkedel eelistas kolme ja poole aastane piiga Lotte-laule kuulata plaadilt, mis niisamuti komplektis kaasas, või küsis hoopis «Leiutajateküla Lotte» multikat.

Kiire muutuse tüdruku eelistustesse tõi aga nädalavahetus koos Lotte ja Bruno muusikatunniga Estonia kontserdisaalis. See elamus oli huvipakkuv, aga mõneti ootamatu talle («Kus on Oskar?» ja teised küsimused), nii et kodus oskas ta tahta vaadata DVD-lt juba tuntud ja armastatud lavastust. Seal kõlavad ikka päris Lotte-laulud erinevalt harivast muusikatunnist. See-eest mürtsuv trumm on tänu muusikatunnile veelgi tuttavam – neidsamu pille kuuleb ju lavastuses ka.

Päris teatrihõnguga DVD vahendusel osaks saavat elamust kindlasti ei võrdle. Teisalt, kuna etendused on olnud väga populaarsed, siis kindlasti pole kõik lapsed saanud endale nii mugavat kohta, kui sooviks, et kõike laval aset leidvat näha ja haarata.

Palju äratundmisrõõmu

Midagi jääb ikka varju ja lapse tähelepanul on omad piirid. Sestap on DVD-etenduse vaatamisel olnud omi avastamis- ja palju-palju äratundmishetki. DVDst ja CDst koosnevasse komplekti kuulub ka väike brošüür, kust leiab «Detektiiv Lotte» laulutekstid, samuti selgitusi detektiivitöö kohta.

Lapsevanemana oskan soovida vaid seda, et kahe pika vaatuse vahel võiks olla eraldi «pausinupp», ehkki keegi ei keela mul seda manuaalselt teha. Kõiki lugusid saab aga eraldi vaatamiseks-kuulamiseks valida küll.

Vanemad kui kolme-nelja-aastased lapsed võtavad DVD hästi omaks ilmselt ka etendust eelnevalt nägemata. Samas on muusikalavastus huvi pakkunud ka pere pisemale, alla kaheaastasele piigale. Nii nagu on tänu vanemale õele selge Hello Kitty nimi, oskab ta nüüd ihaldada ka mängu-Lottet.

«Detektiiv Lotte»
• Lotte – Gerli Padar, Bruno – Robert Annus. Teistes osades Aivar Tommingas, Maria Soomets, Margus Jaanovits, Maarja Mitt, Tanel Jonas jt.
• Libreto autorid Janno Põldma ja Heiki Ernits, laulusõnad Leelo Tungal ning muusika Priit Pajusaar.
• Lavastas Ain Mäeots, muusikaline juht ja dirigent on Tarmo Leinatamm.
• Kunstnik Iir Hermeliin, koreograaf Janek Savolainen ja valguskunstnik Tõnu Eimra.

15.11.2010