Loe

Draamajuht lubab uuel hooajal ka intellektuaalset pingutust

Tartu Postimees

Küsimustele vastab uue hooaja uuslavastuste kava valmis saanud Vanemuise draamajuht Ain Mäeots, kellel on praegu muu hulgas käsil setu loo «Taarka» lavastamine.

Mida on uuel hooajal kavas sõnalavastustest välja tuua sellist, mis on mõeldud intellektuaalsetest pingutustest lugu pidavale publikule?
Ma arvan, et sellised nimed nagu Gombrowicz, Márquez ja Undusk on need, mis võiksid päris palju öelda.
Márquezi «Sada aastat üksildust» instseneerib ja lavastab Hendrik Toompere.
Gombrowiczilt on kavas «Operett», üks tema sügavaimaid ja huvitavaimaid tekste. Tema töödest on Vanemuisele varem kuulsust toonud «Iwona, Burgundia printsess» ja eriti «Laulatus».
Eesti kutselise teatri sajandat aastat tahab Vanemuine tähistada väljaspool oma maju suvel 2006 Jaan Unduski näidendiga «Quevedo», mis ilmus aastat kaks tagasi Loomingu Raamatukogus.
Nii et kui rääkida lavastustest neile, kes peavad lugu intellektuaalsetest pingutustest, siis ma leian, et neid on rohkem kui küll. Ja need asjad ei ole sellised, mida võiks nimetada kindla peale minekuks, nii et me võime välistada eos kerge meelelahutuse teema.

Miks on lõppeval hooajal meedias seostatud Vanemuist kerge meelelahutusega?
Ma ei tea, kas «Lendas üle käopesa» on kerge meelelahutus. Ka meie «Romeo ja Julia» on kõike muud kui kerge meelelahutus, rääkimata «Vladimiri väljakust» ja «Salemi nõidadest». Või ka «Ehitusmeister Solness» ja «Veronika otsustab surra»…
«Romeo ja Juliaga» lähme 14. mail esindama Eesti teatrit festivalil «Balti teatrikevad» Riias. Eelmisel hooajal tõi Vanemuise «Roberto Zucco» ära ühe peapreemiatest pluss näitlejapreemia Poolamaalt Torunist.
Meil ei ole ühtki Cooney komöödiat. Praeguse hooaja vältel tuli meil välja seitse draamalavastust ja üks muusikal – «West Side Story». Ja kui ajalehes ilmub pealkiri, et Vanemuine on muusikaliteater, siis… No kuulge!

Ühe praegusesse hooaega kuuluva muusikali jätsite nimetamata – «Cats»?
Nojah, kui aasta jooksul tulebki kaks muusikali, aga Vanemuine on ju ka muusikateater. Ja sõnalavastused ei ole Vanemuises muusika- ja tantsuteatri varju jäänud.

Kuhu jäid näidendite lugemise õhtud, millega te hooaja alguses lubasite alustada?
Ma väga vabandan ootajate ees, et sellel hooajal see ei teostunud. On mitu põhjust, miks see lükkub sügisesse. Muu hulgas on põhjuseks draamatrupi suur hõivatus.

Tänavustest teatriauhindadest tuli Vanemuisesse vaid kujundaja auhind tantsulavastuse «Alice Imedemaal» eest. Miks ei olnud auhinnatute hulgas vanemuislasi teatri draamaosast?
Vabandust, see küsimus on žüriile. Vanemuine oli nominentide hulgas paljude lavastuste ja näitlejatöödega. Ja nominendid valis välja žürii. Väga kahju, et me igal aastal ei saa auhinda, aga ma arvan, et probleem oleks siis, kui me ei oleks ka nominentide seas.

Mida arvate kriitik Andres Keili ettepanekust Vanemuise koridoride ja tantsusaalide kasutamisest sõnalavastuste esitamiskohana?
Meil ei ole praegu plaanis nendes koridorides ja saalides mängida. Need ruumid ei inspireeri.
Iseasi on aga see, et teater võib teha ja ka peab tegema eksperimente väljaspool traditsioonilist teatriruumi. Aga palun, me teemegi seda! Sügisel näiteks esietendub Püssirohukeldris «Adolf», väga sotsiaalne Pip Uttoni tekst Hitlerist.
Suvel läheme Kauksi Ülle «Taarkaga» Obinitsa, mis on teatrile väga suur risk, sest ei ole ette näha, et sealt tuleb kasumit. Me teeme seda seepärast, et asi on seda väärt. Meie juured on seal.

«Taarka» kohta on tarvitatud väljendit setu muusikal. Kas ongi?
See on nali, mis tõukub meediakärast, et Vanemuine on muusikaliteater. Etendusi on kümme ja need on vahemikus 4.–18. august. Loeme seda järgmise hooaja avalöögiks.

Miks lahkuvad Jaak Prints ja Tambet Tuisk uuel hooajal Tiit Ojasoo numbriteatrisse?
Tuisk ja Ojasoo on kursusevennad ja mõttekaaslased, ja plaan teha midagi koos on neil olnud ammustest aegadest. Nii Jaak Prints kui ka Tambet Tuisk väitsid, et lahkuvad siit väga raske südamega.

Kuidas kommenteerite Kersti Heinloo lahkumist?
Kersti Heinloo minek Inglismaale õppima on tervitatav. Ta läheb septembris ja on ära hooaja lõpuni. Ma loodan, et noortel näitlejatel võimalused minna ennast täiendama kasvavad aja jooksul veelgi.

Viimasel nädalal on levinud jutt, et te lahkute draamajuhi kohalt. Kas ja millal?
Lahkun aasta pärast, nii et see jutt vastab küll tõele. Tean, kuhu lähen, aga ei saa veel täpsemalt rääkida.

03.05.2005