Loe

Chess

Äripäev

Alates tänasest on ABBA muusika ja kirgliku mängu austajail põhjust Tartusse sõita, sest Vanemuises on lavaküpseks saanud Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse muusikal “Chess”.
“See muusikal koos suurepärase ABBA muusikaga pakub hiilgavat meelelahutust, aga ka tugevat ja liigutavat draamat,” lubab lavastaja Georg Malvius.
ABBA endiste meeslauljate ja libretisti Tim Rice’i kirjutatud muusikal “Chess” kõneleb sellest, kuidas maletajatest saavad etturid poliitiliste mängude areenil. Toimub male maailmameistrivõistluste tiitlimatš Meranos, kus vastamisi on venelane Anatoli Sergejevski ja ameeriklane Frederick Trumper.
Mõlemal poolel on kaasas ka saatjaskond: venelasel Nõukogude saatkonna töötajad, ameeriklasel Ungarist ära hüpanud sõbranna Florence Vassy. Võimatu iseloomuga ameeriklase meelehärmiks sõbrunevad vene maletaja ja Florence, ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši.
“On see mäng rahvaste vahel? On see mäng inimeste vahel? Armastuse mäng?” küsib lavastaja. Benny Anderssoni, Björn Ulvaeuse ja Tim Rice’i “Chess” on seda kõike, kuid Malviusele on see eeskätt armastuse mäng.
Etenduse muusikaline juht ja dirigent Tarmo Leinatamm ütleb, et Malvius on teinud teoks paljude lavastajate unistuse ja näitab laval teatrit teatris. “Tulijatel tuleks eelarvamused ukse taha jätta ning nautida eelkõige armastuse lugu ja teada-tuntud ilusat muusikat,” soovitab ta.
Muusikali kandvates rollides on Koit Toome, Lauri Liiv, Jaanika Sillamaa ja Gerli Padar. “See nelik on nauditav ja ei jää sugugi alla professionaalsetele näitlejatele,” kiidab muusikaline juht. Ta lisab, et paljudele on kindlasti suur üllatus, et iga muusikanumber on kuskilt tuntud. “Kogu ABBA fenomen ongi selles ning ABBA ta on ja selleks ta jääb.”
Tegelikult näeb Vanemuise suure saali laval mõneti Malviuse “Chessi”, sest lavastaja on libreto ise kontsentreeritult ümber kirjutanud ja nii on tema etendus originaalist pea poole lühem, kestes kaks tundi. Pöördlaval näeb teatrit, kus mängitakse “Chessi”, külma sõja teema on välja jäetud.
“Chessi” kunstnik on Ellen Cairns Suurbritanniast, koreograaf on Jüri Nael ning valguskunstnik Palle Palmé Rootsist. Kaastegevad on Vanemuise teatri sümfooniaorkester, solistid, ooperikoor, balletitrupp ja rock-bänd. Kui tavaliselt kipub esietendus ikka liiga kiiresti saabuma, siis vanemuislaste “Chess” oli juba eelmisel laupäeval valmis. “Oleme graafikust ees,” kinnitas teatri avalike suhete juht Tambet Kaugema.

02.06.2006