Loe

Broadway mälestas leinas kirjanik Arthur Millerit

Eesti Päevaleht

Lahkunud ameerika näitekirjaniku loomingu mõju ulatus eesti teatrisse.
Surnud on Arthur Miller, mees, kelle nime ja teoseid teadmata on võimatu omada akadeemilist mõõdet teatri ja kirjanduse alal. Mees, keda Vaclav Havel on nimetanud 20. sajandi suurimaks näitekirjanikuks.
Reede õhtul kell kaheksa, kui Ameerika teatrikultuuri südames, Broadway tänaval pidid algama sadades teatrites etendused, lasti ühekorraga teatrimajad pimedaks, osutades sel viisil lugupidamist Broadway suurmehele, kelle näitemängud on seal olulist rolli mänginud. Milleri looming on andnud Broadwayl tooni pea kuus aastakümmet, “Proovireisija surm” on sündinud seal mitmes uuslavastuses, näiteks 1984. aastal, kui Willy Lomani rolli mängis Dustin Hoffmann.
Arthur Milleril on olnud suur roll ka eesti teatriloos, 1970 lavastas Mikk Mikiver Noorsooteatris “Proovireisija surma” Heino Mandriga nimiosas. Breznevi ajastul sattus Miller ebasoovitavate autorite loetellu ta nõukogude võimu suhtes kriitiliste väljaütlemiste pärast. Eesti lavale naasis Milleri näitekirjandus 1986, kui Jüri Lumiste tegi oma lavastajadebüüdi näitemänguga “Hind”. “Vaade sillalt” tuli Draamateatris 1996, “Saalemi nõidu” mängis Ugala 1994 ja see tükk on Vanemuise mängukavas praegugi.
89-aastane näitekirjanik suri neljapäeva õhtul oma kodus, Connecticuti osariigis Roxburys asuvas häärberis, mille Miller ostis 1958. aastal, kui ta abiellus Marilyn Monroega.

14.02.2005