Loe

Bergmani “Lärmab ja veiderdab” Vanemuises

Christel Karits, Äripäev

Christel Karits, Äripäev

Vanemuise teatri väikeses majas esietendub homme rootsi filmi- ja teatriklassiku Ingmar Bergmani näidend “Lärmab ja veiderdab”, mille lavastas Roman Baskin.

1993. aastal kirjutatud näidend on võtnud lähema vaatluse alla Ingmar Bergmani onu Carli. Vaimselt ebastabiilse Carli kireks olid mitmesugused leiutised – antud teoses nn rääkiv tummfilm.

Aastal 1925, vaid paar aastat enne helifilmi sündi, reisib juba aastates Carl koos oma noore kihlatuga mööda Rootsit ning demonstreerib vähestele huvilistele oma viimast leiutist, kino ning teatri omapärast sümbioosi: seinale suurendatud käsitsi koloreeritud elavaid pilte saadab sünkroonselt peale loetud helitaust.

Onu Carli isikudraama kaudu leiavad käsitlemist mitmed Bergmani kogu loometeel huvitanud teemad – kunstniku äravalitus, erilisus, suveräänsus, lapsepõlve ja noorusmälestuste pained, vastuolulised suhted oma lähedaste ja ka iseenda erinevate minadega.

Lavastuses “Lärmab ja veiderdab” mängivad Aivar Tommingas, Helena Merzin, Marika Barabanštšikova, Külliki Saldre, Raivo Adlas, Ao Peep, Hannes Kaljujärv, Herta Elviste, Lembit Eelmäe, Kais Adlas, Virve Meerits, Marju Männik, Enn Lillemets jt. 

14.12.2007