Loe

Ballett täitis teatrimaja laste kilkamisega

Tartu Postimees

Vanemuises esietendunud balleti «Pähklipureja ehk Petteri ja Lotta jõulud» vaatajatest moodustasid lõviosa lapsed, kes huilgasid kaasa parimate tantsunumbrite aplausidele ja kelle kilkamist jätkus ka jalutussaalidesse.
Teatri suure maja jalutussaalidesse on kuni jõuludeni üles seatud jõulumaa, mille mõnesse atraktsiooni saab väike teatrihuviline üleni sisse ronida. Jõululik on ka Rootsi Kuningriigi balletikuulsuse Pär Isbergi lavastus, mille keskmes on kuusepuu.
Esimese kuuldava kaasaelamise saalis tõi endaga kaasa šoti terjeri Monty ilmumine lavale koer Pricki rollis, kui Lotta (Polina Žukova) ja Petter (Hirotaka Seki) käisid koos onu Sinisega (Ruslan Stepanov) metsas jõulupuud toomas.

Haugatused laval

Arhitekt Andres Lunge ja sisearhitekt Taisi Kadariku koer Monty ehk Montgomery ilmestas oma teist etteastet järgmises pildis paari haugatusega, millega ta võitis väikeste vaatajate poolehoiu jäägitult.
Esimese vaatuse jõulupidu, mille korraldavad Lottale ja Petterile onu Sinine ning tädid Pruun (Marika Aidla), Roheline (Rita Dolgihh) ja Lilla (Maarja Paugus), kestis suhteliselt kaua, mistõttu mõned rõdu teises reas istunud koolipoisid rääkisid omavahel vaikselt soovist minna puhvetisse.
Nende huvi kandus taas lavale siis, kui elustuma hakkas Petteri ja Lotta unenägu.
Pärast vaheaega jätkus unenägu peaaegu balleti lõpuni. Muu hulgas võis vaadata, kuidas tantsivad baleriinidele omast varvastantsu mehed. Niisuguse haruldusega saavad hakkama kolme tantsuroti osas Janek Savolainen, Oleg Siljanov ja Aivar Kallaste või Pavel Mokrov ja Valmar Pantšenko.

Suurim imetlus

Täiskasvanute aplausi ja huilgamisega väljendatud imetluse pälvis esietendusel kõige enam Majateenija ja Printsessi kaksikrollis esinenud Mari Savitski ning Söepõletaja ja Printsi kaksikosas üles astunud Andrus Laur.
5. detsembril, IDA festivali viimasel päeval, tantsib Söepõletaja ja Majateenija partiid Rootsi Kuningliku Balleti esipaar Jan-Erik Wikström ja Anna Valev.
Kuni jõuludeni tuleb «Pähklipureja ehk Petteri ja Lotta jõulud» ettekandele veel 19 korda. Jaanuaris on see ballett kavas kolmel korral, siis ilma jõulumaiste atraktsioonideta.

Arvamus

Ülle, Teet ja Johanna Järvekülg , perekond Tallinnast:
Johanna (5): Etendus meeldis hästi. Ma arvan, et mulle meeldisid kõige rohkem tähekesed. Ma käin Kaie Kõrbi stuudios balletitrennis ja tahaksin siin etenduses tantsida.
Ülle: Midagi negatiivset ei saa ütelda, väga hästi lavastatud. Kõik oli hoogne ja ilus, dekoratsioonid ja kostüümid tegid etendusest tõelise jõulumuinasjutu. Oleme käinud ka Estonias balletti vaatamas, aga nii huvitav ei olnud. Tasus Tallinnast siia sõita, kuigi tee oli talvine.
Teet: Mulle meeldis meeleolu, mis me siit saime. See viis igapäevaelust ära ja andis hetkeks aega iseendale.

Anneli, Aivar ja Mihkel Karus, perekond Tartust:
Mihkel (3): Mulle meeldisid hiired.
Anneli: Etendus oli mõnusalt rütmikas ja vaheldusrikas. Ma imestasin, kuidas küll tantsijad nii ilusti tantsida oskavad ja nii hästi hakkama saavad. Mihkel vaatas esimest vaatust suure õhinaga, teise vaatuse lõpus ta tahtis juba minna Jõulumaa atraktsioonidega mängima. Soovitan kõigil fotokas kaasa võtta, et atraktsioonide juures lastest pilti teha.
Aivar: Üle pika aja oli see väga hea etendus. Ballett on tavaliselt üksluine, aga siin tegevus muutus kogu aeg ja oli sealjuures hästi jälgitav.

30.11.2004