Loe

Balletitantsijaid toob kogu maailmast Tartusse kokku teistmoodi repertuaar

Karit Kaasik, Tartu Ekspress

Karit Kaasik, Tartu Ekspress

Vanemuise balletijuht Mare Tommingas räägib uuenenud balletitrupist. Tantsujuhi sõnul ei anna Tallinna balletikool piisavalt häid tantsijaid ning talente tuleb otsida kogu maailmast.

Kuidas leitakse Vanemuise balletitruppi tantsijad?

Tantsijad ise saadavad oma CV ja tutvustavad videoid ning tulevad meile siia ette tantsima. Kes tulevad tõesti kaugelt, näiteks Austraaliast või USA-st, peavad saatma väga põhjalikud materjalid, mille põhjal me teeme otsuse koos repetiitoritega. Kuna mul on kujunenud head kontaktid maailma mainekate balletikoolide pedagoogidega, siis uurin ma juba varakult, kas on lootust saada uusi tantsijaid koolilõpetajate hulgast. Käin ka võimaluse korral kohapeal vaatamas. Kõige parem reklaam toimib ikka heade kommentaaride kaudu meie repertuaarile ja teatrile. Praeguseks on meil Londonist juba kümmekond tantsijat trupis. Endiselt tuleb häid tantsijaid Belgia balletikoolist.

Kas uute tantsijate vastuvõtukatsed toimuvad vaid üks kord aastas?

Tantsijaid otsin ma aasta ringi ja praegu on isegi järjekord eelmisest aastast, mis puudutab tüdrukuid.

Millest oleneb see, kui pikaajaline leping tantsijaga sõlmitakse?

Kui on väga hea tantsija, siis oleme valmis tegema viieaastase lepingu. Kuna enamik on esimest korda Eestis, siis võtab sisseelamine aega. Paljude tantsijate soov on esialgu teha ühe-kaheaastased lepingud, kuna nad ei taha end kohe uue teatriga pikaajaliselt siduda.

Kas Eestis ei ole piisavalt häid tantsijaid, et enamik tantsijaid välismaalased on?

Tallinna balletikool ei anna tõesti piisavalt palju häid tantsijaid. Eesti noorte vaated elule on ka veidi teised kui välismaalt tulijate omad. Meie noored tahavad kiirelt kõrget palka ja korterit, mõtlemata sellele, et tantsija oskused pärast balletikooli lõpetamist ei pruugi alati olla vastavuses teatri nõudmistega ning palk sõltub ikka otseselt tantsija oskustest ja kvaliteedist, mida me laval näitame. On olnud ka juhuseid, kus jääb üldse küsitavaks, miks üks või teine noor omandab eriala, kui ta pärast kooli lõpetamist enam sellega ei tegele või teeb seda vastu tahtmist.

Kuivõrd saab Eesti balleti taset võrrelda sellega, mida tehakse mujal Euroopas?

Meil ei ole midagi häbeneda. Kui meie teatrisse on nõus tulema lavastama maailmas tuntud lavastajad-koreograafid, siis tähendab see seda, et neil on, kellega töötada.

Kui keeruline on töötada sellise rahvusvahelise trupiga?

Mitte keerulisem kui ükskõik millise suure trupiga, ainult et töökeel on inglise keel, muud vahet pole.

Kas praeguse balletitrupi tase on pigem ühtlane või eristuvad selgelt suurepärased tantsijad?

Kui eelmised aastad olid pigem tantsijate kogumise aastad ja noored solistid eriliselt kohe silma ei paistnud, siis tänaseks on kindlalt välja kujunenud meie trupi solistid. Tartu publik tunneb neid ja oskab küsida, kes, millal ja millist etendust tantsib. Loota seda, et nad kõik pikaks ajaks siia jäävad, ei saa. Balletirahvas on üle maailma liikuv rahvas ja see on normaalne. Kadunud on need ajad, kus tantsija alustas ja lõpetas oma karjääri ühes ja samas teatris.

Mis toob baleriine mujalt Euroopast Tartusse tantsima?

Arvan, et teistmoodi repertuaar ja kuuldused, et Vanemuine on siin loonud hea töökeskkonna oma tantsijatele ning teater toetab mitmeti kõiki töötajaid, sealhulgas tantsijaid. Sellega ollakse väga rahul.

Milliseid muudatusi või uuendusi on Vanemuise balletis plaanis teha?

Me oleme Vanemuise teatri üks osa ja suuremad või väiksemad muutused ei sõltu meist. Küll aga sõltub meist, millist repertuaari me oleme valmis tantsima.

Mille poolest on Vanemuise balleti tase viimastel aastatel paranenud?

Vanemuise balletis on professionaalselt ette valmistatud klassikalise balleti hariduse saanud artistid. Balletikoolid ja teatrid, kust need tantsijad on tulnud, on balletimaailma kaardil arvestatavad ja see tähendab kvaliteeti nii tantsutehnikas kui ka näitlejameisterlikkuses. Kuna trupp on väga noor, siis arenguruumi tehnika viimistlemisel on. Balletiartist õpib ja täiustab oma meisterlikkust terve elu.

02.10.2008