Loe

Balletijuht Mare Tommingas suurendab truppi ligi kaks korda

Tartu Postimees

Kuigi tänavusest teatrihooajast on läbi alles kaks kolmandikku, teeb Vanemuise balletijuht Mare Tommingas plaane uueks hooajaks, mille suurejoonelisimaid lavastusi on seotud tema äsjase Rootsis käimisega.

Miks käisite Stockholmis?
Käisin koos peaprodutsent Paavo Nõgenega sõlmimas lepingut Stockholmi Kuningliku Ooperiteatri koreograafi ja endise esitantsija Pär Isbergiga, kes tuleb Tartusse lavastama Vanemuise neljandat «Pähklipurejat».
Esietendus on järgmisel hooajal novembris. Koos Pär Isbergiga tulevad tema assistent ning dekoratsiooni-, kostüümi- ja valguskunstnik.

Teatrijuhi kohusetäitja Aivar Mäe ütles, et uuest hooajast on Vanemuisel üle mitme aasta taas täielik balletitrupp, mis võimaldabki «Pähklipurejat» lavastada. Kui suureks trupp kujuneb?
Klassikalises balletitrupis peab lisaks mitmele solistide koosseisule olema kordeballett 12 mehe ja 12 naisega. Seepärast pean truppi suurendama vähemalt 42 inimeseni. Praegu on meil koos repetiitoritega 26 inimest.
Aivar Mäe andis mulle volituse otsida tantsijaid oma äranägemise järgi ja koostada maailmatasemel lavastajate nõudmistele vastav trupp.
Uute tantsijate töölevõtmiseks käisin paar nädalat tagasi Riias, et vaadata sealse balletikooli tänavusi lõpetajaid.
Saan sealt vähemalt kolm poissi ja kolm tüdrukut.

Miks otsite uusi tantsijaid just nimelt Riiast?
Me otsime neid ka Peterburist ja Helsingist, aga ka Tallinnast ja Tartust. Mõni sõidab ise Vanemuisesse, et ennast siin ette näidata, nii tegi näiteks kaks nädalat tagasi üks neiu Helsingist.

Mida üle hulga aja klas-sikaliselt suure trupiga kavatsete tulevasel hooajal veel vaatajate ette tuua?
Lisaks Pär Isbergile tuleb siia teine külalislavastaja – hispaanlane Hugo Fanari. Ta teeb tantsulavastuse Sha­­kespeare’i «Suveöö unenäo» ainetel, kasutades kombinatsiooni Mendelssohni loomingust ja rokist. Kunstnik on Iir Hermeliin.
Ma arvan, et sellest lavastusest peaks kujunema maiuspala tudengitele.

Mida lavastavad Vanemuise publikule tuttavad kodumaised koreograafid?
«Pähklipureja» ja «Suveöö» kõrval tuleb lavale vanemuislase Ruslan Stepanovi täispikk modernballett «Anathema», samuti Mai Murdmaa «Pulmareisi» uuslavastus, milles tantsivad Age Oks ja Toomas Edur.

Millised on IDA festivali publikumagnetid?
IDA festival on tänavu kavas 2.–5. detsembrini. Nõusoleku tulla on andnud moderntantsu isa Jorma Uoti­­nen.
Festivalil on plaanis näidata «Pähklipurejat» Stockholmi Kuningliku Ooperiteatri solistidega. Sealne Pär Isbergi ülivägahea lavastus on mängukavas juba seitsmendat hooaega.

Ega te uue hooaja sihte seades ole ometi lapsi unustanud?
Tulevase hooaja lõpus näevad lapsed Sadamateatris alates lastekaitsepäevast, 1. juunist 2005, pooleldi tantsu- ja pooleldi sõnalavastust «Lotte».
See valmib Janek Savo­­lai­­neni ja Janek Joosti koostöös, aluseks on joonisfilm ja lasteraamat «Lotte reis lõunamaale».
Sinna juurde korraldab Keiu Kaljujärv mängumaa, kus saab kogu juunikuu mängida.

Kas praegusel hooajal on veel midagi uut lavale tulemas?
5. mail on kavas Vanemuise tantsu- ja balletikooli esimese lennu diplomietendus, mille ühe osa, «Sireenid», lavastab vabakutseline koreograaf Dmitri Hartšenko.

Mitu tantsijat tuleb sellest lennust Vanemuise truppi?
Tõenäoliselt kõik. Maria Goltsman on juba meie trupis, ülejäänud neli võiksid samuti tulla, kui nad tahavad.
Muidugi oleks tore, kui ka Tallinna balletikoolist tuleks meile tänavusi lõpetajaid, kuigi nemad näevad oma tulevikku väga Tallinna-keskselt. Mõnele neist teen siiski ettepaneku.

Tartu balleti 65 aastat
• Vanemuise ballett loeb oma alguseks 1939. aastat, mil Ida Urbel tõi lavale Tšaikovski «Karnevalisüidi».
• Esimeseks õhtut täitvaks balletiks sai aastal 1941 Ida Urbeli lavastatud Pugni-Glieri «Esmeralda».
• 1950–1953 oli teatrijuhiks Andrei Poljakov; toonane võim püüdis likvideerida teatri muusikaosa, peaaegu täielikult lagunes balletitrupp.
• 1978 Tallinna balletikooli lõpetanud ja end moderntantsu alal Saksamaal Kölnis täiendanud Mare Tommingas töötab Vanemuise balletijuhina aastast 1998.

04.03.2004