Loe

Balleti-Luts tekitas elevust

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Mõned naerutavad het­­ked ja minutite kaupa lutsulikku nukrat huumorit, aga ka trallitava nooruse uljuse ja kevade kui armastust tulvil aastaaja kujutamist tantsus – see on Vanemuise uus «Kevade».

Kuid enne veel, kui eesriie esietenduseks avanes, tähistas Vanemuine paarikümne minuti jooksul publiku ees oma balleti 70. aastapäeva. Kusjuures publikus andsid tooni kunagised balletitrupi liikmed.

Kõigepealt esitles teatrijuht Paavo Nõgene mahukat juubeliraamatut ja sellega kaasnevat DVD-d. Nende üks koostaja – ja «Kevade» kostüümikunstnik – on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas, kellele sealsamas andis silmapaistva tegevuse eest balleti edendamisel Tartu medali linnapea Urmas Kruuse.

Praeguse balletijuhi eelkäija Ülo Vilimaa sai veidi hiljem Tartu Kultuurkapitali nõukogu esimehe Helmer Jõgi käest Vanemuise balleti rajaja Ida Urbeli stipendiumi. Publik tõusis Vilimaa austamiseks püsti ja aplodeeris tuliselt.

Elevust ja paaris kohas aplausi jätkus publikul ka etenduseks, mis vältas ühtejärge peaaegu poolteist tundi.

Naeru tekitas paaris kohas Lible (või õigemini Libled, keda laval on enamasti kaks – Janek Savolainen ja Aivar Kallaste). Imetleva aplausi vallandas koolitunni stseenis esitatud varvastants.

Rikkaliku lõpuaplausi ja eesriide kinni-lahti-liigutamise katkestas veel üks austamishetk. Nimelt andis Helmer Jõgi Ida Urbeli noore tantsija stipendiumi baleriin Hayley Jean Blackburnile, kes kehastab «Kevades» Teelet.

Tantsulavastus ühes vaatuses
• Oskar Lutsu jutustusel põhinev ühevaatuseline tantsulavastus «Kevade» esietendus 4. märtsil Vanemuise suures majas.
• Lavastaja-koreograaf Ruslan Stepanov, helilooja Ardo Ran Varres.
• Kesksetes osades Takuya Sumitomo (Arno), Hayley Jean Blackburn (Teele), Guy William Burden (Toots), Aivar Kallaste ja Janek Savolainen (Lible), Alo Kurvits (Köster), Silas Stubbs (Kiir), Ilja Mironov või Mantas Daraške­­viius (Õpetaja) ning Steven Melendez ja Saori Nagata (Kevad).
• Ruslan Stepanovi senised lavastused: «Toamonodraama» (2002), «L´Amour» (2003), «Anathema» (2005), «Pas­sen­­ger» (2006), «Zarathustra» (2008) ja «Vaikimine» (2008). 

06.03.2009