Loe

Arvustus lavastusele “Prohvet ja idioot”: see on võimatu ja reaalne korraga

Kerli Jõgi, Tartu Postimees

Uuslavastuse «Prohvet ja idioot» sündmustik põhineb Rootsi kirjaniku Jonas Jonassoni samanimelisel seikluslikul romaanil. Ka Vanemuise väikese maja laval rullub vaatajate ette lõpuni ootamatu lugu, milles iga stseen on järjekordne kiht absurdseid kokkusattumusi ja veidraid kohtumisi.

Peategelased Johan (Oskar Seeman) ja Petra (Linda Porkanen) viib kokku õnnelik õnnetus. Johanile on kohtumine lihtne kokkusattumus, aga Petra jaoks arusaamatu ja hirmuäratav.

Maailmaparandajad ja sisulooja

Ja kuigi selles olukorras joonistub kiirelt välja, kes neist on prohvet ja kes idioot, ei ole publikul lihtne valida, kellele oleks parem kaasa elada. Johan libiseb lihtsameelsena läbi elu, kuid Petra on valmis maailma lõpuks.

Peale nõrkuste on mõlemal tegelasel ka tugevaid külgi, mis just vastastikku toimivad. See teeb neist veidra, aga ideaalse paari, kes väikeste sammudega maailma parandavad.

Maailmaparanduse rahvusvahelises mastaabis käivitab aga sisulooja Agnes (Merle Jääger). Peale ekspressiivse riietumisstiili on ta ka osav fotomanipulatsioonis ning sellele osavalt üles ehitanud tulusa isikubrändi sotsiaalmeedias.

Loe arvustust edasi 28.02.2024 Tartu Postimehest.

28.02.2024