Loe

Armastuslugu areneb e-kirjades

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Kui keegi tahab Tartu linnaraamatukogust laenata austerlase Daniel Glattaueri romaani «Hea põhjatuule vastu», tuleb tal oodata paar nädalat järjekorras. Mõni nimetab seda naistekaks. Täna toob selle vaatajate ette Vanemuine.
Romaani populaarsus eriti naislugejate hulgas ei tekitanud Vanemuise lavastajale Rein Pakule kõhklusi, kui ta asus kirjaniku teksti lavale tooma.
«Ma olen olnud alati seda meelt, et ma ei taha teha vahet kultuuris kõrgetel ja madalatel vormidel,» ütles ta. «Minu meelest võib naistekas, sealhulgas «Hea põhjatuule vastu», olla väga haarav ja intellektuaalne.»
Glattaueri romaan ja selle lavaversioon on armastuslugu, mis areneb naise ja mehe vahel eksikombel alguse saanud e-kirjavahetuses.
Naistekad on enamasti armastuslood ja seetõttu Rein Paku meelest väga harivad, sest need annavad seda, mida tihti kodunt ja haridussüsteemist ei saa – tundekasvatust. Need on head selleks, et inimene õpiks oma tundeid ära tundma, nendega hakkama saama ja neid väljendama.

Vaatajate ees kahekesi

Emma Rothner (Elina Pähklimägi) ja Leo Leike (Andres Mähar) on kogu esimese vaatuse ja peaaegu kogu teise vaatuse vaatajate ees kahekesi.
Vabakutseline näitleja ja lavastaja Elina Pähklimägi ei ole varem Vanemuises mänginud. Ta on seni Tartus kaasa teinud kahes lavastuses. Nii «Elud» kui ka «Kristjan-Jaak laskub maa peale» tuli välja Tartu Uue Teatri mängukavas. Esimene 2009, teine 2010.
«Vanemuine kui teater on väga hea struktuuriga,» ütles ta üleeile pärast õhtust proovi. «Lavastaja ei pea kõrvalt tegelema asjadega, millega ta ei peaks tegelema, ja ta saab keskenduda lavastamisele. Näitlejana aitab mind lava taga ääretult professionaalne abipersonal. Kõik töötab nagu kellavärk.»
Vanemuise väikeses majas on Elina Pähklimägi Emma Rothner ehk Emmi. Kes on see naine?
«Emma on keegi, kes on kunagi minevikus teinud väga ennastsalgava otsuse: ta on pühendunud perekonnale niiviisi, et on andnud ära võimaluse eneseteostuseks ja ka võimaluse saada lapsi,» ütles Pähklimägi.

Emmast saab Emmi

Emmast hakkab välja kooruma Emmi. E-kirjavahetus Leoga tekitab temas sügavaid emotsioone. Elina Pähklimägi võrdles Emma muutumist taimega, kes hakkab pärast pikalt kiratsemist jälle õitsema.
Näitlejanna liitus trupiga 1. septembril, kui proovid olid juba poole peale jõudnud. Senine naisosatäitja Eva Püssa leidis ühel hetkel, et ta ei soovi seda rolli teha, ja lavastaja oli sellega nõus. Nii kommenteeris lahkheli teatrijuht Toomas Peterson.
Kui Pähklimägi rääkis oma kannatustest ja rõõmudest Emma rolli loomisel, alustas ta teksti mahust. See on suur, sest laval on pidevalt vaid kaks näitlejat. Päheõppimist raskendas asjaolu, et tekst koosneb kirjadest, mille keel erineb kõnekeelest.
Näitlejad saavad tavaliselt lavastustes ikka üksteiselt tuge silmadega. «Hea põhjatuule vastu» paneb nad proovile: Elina Pähklimägi ja Andres Mähar ei tohi oma lavapartnerile kordagi silma vaadata.
«Ainult ühes stseenis me vaatame teineteisele otsa,» ütles näitlejanna. «Ja see on tohutult vabastav tunne.»
Lavastusprotsess on olnud nii kiire ja tihe, et Pähklimägi on sõpradele ja perekonnale ära kadunud. «Väga hea õppetund, näide väga intensiivsest tööst,» lisas ta.

Esietendus on täna kell 19 Vanemuise väikeses majas.

Romaanist lavastuseks

• Austria kirjaniku Daniel Glattaueri romaan «Hea põhjatuule vastu» ilmus aastal 2006 Viinis.

• Tänavu juunikuuks oli see tõlgitud 28 keelde.

• Eesti keelde on tõlkinud Piret Pääsuke, kes sai selle eest 2011. aastal Austria haridus-, kunsti- ja kultuuriministeeriumi preemia.

• Vanemuisele on romaani dramatiseerinud ja lavastab Rein Pakk.

• Lavakujunduse ja kostüümid on loonud Annika Pakk, muusikaliselt kujundanud Ardo Ran Varres.

• Mängivad Elina Pähklimägi, Andres Mähar ja Jüri Lumiste.

27.09.2013