Loe

Armastusest tühjal rannal

Äripäev

Tartu Vanemuine tõi teisipäeval “OmaDRAAMA” festivali raames välja Mati Undi “Tühiranna”, Ingomar Vihmari dramatiseeritud ja lavastatud novell arutleb abielutüdimuse ja truudusetuse teemadel ning on austusavaldus aasta tagasi lahkunud autorile.
Loo peategelaseks on noor intellektuaal, kes on avastanud oma abikaasa truudusetuse. Klassikaline armastuskolmnurk – mees, tema naine ja viimase armuke – teevad ühise väljasõidu salapärasele saarele, mere ja metsa rüppe. Peagi saab armastuskolmnurgast nelinurk…
“Lugu räägib sellest, kuidas kaks suhteliselt noort kuid mitte enam “esimeses nooruses”, igal juhul enda arvates juba küllalt elanud ja näinud inimest jõuavad oma abielus punkti, kus mõlemad on jooksnud ummikusse,” selgitab lavastaja. Vanamoodi nad enam ei taha ja uutmoodi ei oska. Nii näidataksegi vaatajale kõige põnevamat kohta selle piiri peal, kus olukord peaks mingis suunas lahenema.
Ingomar Vihmar ütleb, et Undi enda žanri-määratlus on love story. Lugu kirjutades oli tal aga põhjust olla irooniline ning selle ilmumise ajal oli tema iroonia kindlasti veel teravam.
Samal teemal on palju kirjutatud, kuid Mati Undi novell eristub teiste seast lihani ausana. “Kohati ehk liigagi toores,” möönab lavastaja, et autor ütleb kõik välja otse ja keerutamata.
Kui lavastama asudes köitis Vihmarit lisaks story’le kuuekümnendate olustik, mis ridade vahel end kenasti peidab, siis etenduse valmides (ja nähes, et seda laval saavutada pole üldsegi lihtne) tundus talle, et loo seisukohast pole see tegelikult oluline – mõte kõlab ühtviisi nii retrona kui ka praeguses ajas.
Mati Undi 1972. aastal ilmunud novelli “Tühirand” on nimetatud eesti kirjanduse ja teatriklassiku esimese loominguperioodi üheks kõige väljapaistvamaks saavutuseks, kodumaise modernismi esindusteoseks.
Minategelase vihjelisele, nooruki eksistentsiaalsetest kahtlustest tulvil sisemonoloogile üles ehitatud novell, tema fataalne ja müstiline põhitoon on juba varemgi eesti teatri- ja filmitegijates huvi äratanud. Käesoleva aasta algus tõi kaasa teose filmiversiooni, teine pool lisas Vanemuise lavastusega teatritõlgenduse, mille peaosades debüteerivad vanemuislastena lavakunstikooli viimase lennu lõpetajad Laura Peterson, Ragne Pekarev, Martin Kõiv ja Markus Luik. “Tühiranna” kunstnikutöö tegi Pille Jänes.

08.09.2006