Loe

Arhiivis peitus unustatud köide

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Laupäeval toob Vanemuine lavale Verdi ooperi «Trubaduur», mille lõppedes annavad lavastuse osalised ja väärikamad esietendusel viibinud huvilised oma autogrammi nahka köidetud külalisraamatusse aastast 1939.

Kauni ja kultuurilooliselt olulise köite leidis teatri personalijuht Keiu Kaljujärv, kui oli saatmas teatrile arhiiviteenuse osutajat Vanemuise keldrisse kõige tagumisse arhiiviruumi.

«Vaatasime riiulite vahel ringi ja silma hakkasid ilusad nahkkaaned,» rääkis Kaljujärv. «Ja ma võtsin kätte hästi uhke vanaaegse nahkköites paksu raamatu, mille peale on kirjutatud «Vanemuise külalisteraamat».»

Tartu Postimehe oletuse kohaselt pärineb köide aastast 1934 kuni Teise maailmasõjani Tartus tegutsenud nahatöökojast, mille omanik oli Karl Haupt.

Linnapeast heliloojani

Riiulisse unustatud raamatusse on esimese sissekande teinud Tartu linnapea kindralmajor Aleksander Tõnisson. Kuupäeva ei ole lisatud, kuid paar lehekülge tagapool on aastaarv 1939.

«Hakkasin lehitsema, ja mulle vaatas vastu Eesti kultuurilugu,» ütles Kaljujärv. «Allkirja on andnud Tuglas ja Miina Härma ja nii edasi.»

Viimased sõnad on lisanud külalisraamatusse helilooja Eduard Tubin, kes oli aastail 1930–1944 Vanemuise kontsertmeister ja dirigent, sealhulgas aastast 1941 peadirigent. 2. detsembril 1969 on ta kirjutanud vaid kolm sõna: «Lühikese külastuse puhul».

Sissekanded koos allkirjadega võib jagada kaheks. Ühed on seotud esietendustega, teised kõikvõimalike tähtpäevadega. Sõja ajal on olnud külalisraamatu kasutamises mitu aastat pausi. Seejärel tuleb nõukogudeaegsete šedöövrite esietenduste ajastu ja mõni kirjutaja on kasutanud vene keelt.

Algusaastatel on inimesed ajalukku jäädvustanud ainult oma allkirju, lõpupoole on sissekanded sisukamad – lisaks nimedele on kommentaare, šarže ja värsiridu. «Paar sissekannet on ilmselgelt tehtud pidumeeleolus,» lisas Kaljujärv.

Uuesti kasutusel

Teatrijuht Paavo Nõgene kavatseb külalisraamatu uuesti kasutusele võtta 9. veebruaril «Trubaduuri» esietendusel. «Kanname raamatusse edaspidi kõik esietendused ja muud väärikad sündmused,» ütles ta.

Kes taasavab arhiiviriiulisse unustatud ja nüüd üles leitud raamatu oma käe ja käekirjaga? Nõgene loodab, et esimese sissekande teeb esietendusele kutsutud president Toomas Hendrik Ilves.

07.02.2008