Loe

Ameerikas kiita saanud Anu Tali kiitis koori

Tartu Postimees

Vahetult pärast filmimuusika kontserti «Eesti kino» Vanemuise kontserdimajas kallas dirigent Anu Tali isiklikult ostetud kommid suurde läbipaistvasse kotti kokku ja läks alumisel korrusel rõivastuvat lastekoori tänama.
«Paar lemmikkommi sõin ära,» tunnistas ta Maarjalille tüdrukutele. Kui naerulagin oli vaibunud, sai koor kontserti dirigeerinud Talilt kuulda tema arvamuse.
«Närviga unustame naeratamise ära, aga tegelikult on naeratamine oluline,» märkis Tali. «Naeratamist peab olema laval natuke rohkem kui kodus, siis lööb lava särama. Aga siiski olete tublid ja ma loodan, et me kohtume taas.»

Üllatuslik koolikoor

Mõni hetk hiljem avaldas Vanemuise dirigent oma garderoobis üllatust selle üle, et Tartus on nii häid koolikoore. «Maarjalill on minu meelest üks väga kõrgel tasemel koor, nad olid esimest korda koos sümfooniaorkestriga laval,» rääkis Tali.
Nii nagu kooriga, jäi Tali rahule ka Vanemuise Sümfooniaorkestriga. «Orkester mängis minu arvates väga emotsionaalselt,» lisas ta.
Täpselt nädal enne kontserti «Eesti kino» asus Tali tagasiteele Ameerika Ühendriikidest, kus ta juhatas nelja kontserti. Arvustused ilmusid New York Timesis ja New Jersey Star-Ledgeris.
New York Timesi arvustaja James R. Oestreich nurises New Jersey Sümfooniaorkestri puhkpillirühma üle, mis kohati pidurdas dirigendi püüdlusi. Arvustaja hinnangul väljendas Tali suurepärane esitus teose majesteetlikkust, kuid mitte selle kogu saladuslikkust.
Star-Ledgeri arvustaja Will J. Conrad kiitis just vaskpillirühma ja märkis, et Tali täpne juhatamisstiil tasakaalustas teose voogavust.
«Mulle tuli üllatusena New York Timesi kriitiku ilmumine kontserdile,» meenutas Tali. «Ja et kirjutas just selle väljaande peakriitik, on mulle väga suur kompliment.»
New Jersey orkestrit Vanemuise orkestriga võrreldes märkis Tali, et kõik orkestrid on erinevad. «Ameeriklased teevad väga vähe proove,» lisas ta. «Vanemuise orkestriga tegime nüüd samuti ainult kaks proovi ja selle poolest sarnaneme ameeriklastega.»
New Jersey muusikutega oli Talil meeldiv töötada ka seepärast, et see on hästi kerge ja hea huumorimeelega orkester.
«Vanemuise muusikutel on raskem, sest nad teevad tööd hommikul, õhtul ja lõuna ajal ka,» nentis Tali. «Aga just Vanemuise orkestrist pärinevad minu kõige emotsionaalsemad hetked, ma armastan seda orkestrit väga.»

Orkestri nimemuutus

Üks suur muusikute kollektiiv on Anu Talile ja tema kaksikõest assistendile Kadri Talile vähemalt niisama südamelähedane. See on Põhjamaade Sümfooniaorkester – sellist nime kannab alates jaanuarist Eesti-Soome Sümfooniaorkester.
Miks oli vaja nimekal orkestril nime muuta?
«Kui kaheksa aastat tagasi alustasime, ei mõelnud me, et sellest tuleb pikaajaline projekt,» selgitas Anu Tali. «Nüüd on orkestris muusikuid juba 15 maalt, sealhulgas kõigist Põhjamaadest.»
Tartlastel on nime vahetanud orkestrit võimalus kuulata Vanemuise kontserdimajas 7. aprillil. Selleks ajaks peaks tulema ka juba Eestis müügile Põhjamaade Sümfooniaorkestri esimene heliplaat.

01.02.2005