Loe

Alkohol ja olümpia läbielamisteatris

Tartu Postimees

Aleksander Galin on kirjutanud «Tähed hommikutaevas» 1980. aastate algul, kuid eluline depressiivsus ja tuleviku puudumine, mis jääb etendusest jõuliselt kajama, pole maailmast kahjuks kuhugi kadunud.
Tegevus toimub Moskva olümpiamängude ajal, mil kõik pealinna prostituudid saadetakse linnast välja. Üks punt kohtub barakis, kus põrkuvad mitmete inimeste elusaatused ning arusaamad maailmast.
Külalislavastajate plussiks on see, et nad üldjuhul ei pane näitlejaid stampsetesse rollidesse. Tallinna Linnateatri lavastaja Eva Klemetsi «Tähed hommikutaevas» on selle heaks näiteks.

Nauditavad rollid

Rollid on põnevad ja nauditavad, vaatajate ees on uskumatult palju säravaid osatäitmisi.
Esietendus pakkus publikule head läbielamisteatrit. Tundus, et lavastuse mõte oli näitlejatele hinge läinud, seetõttu oli etendust väga hea, kuid samas ka väga raske vaadata.
Head osatäitmised naelutasid mind etendust vaatama, kuid sõnum, mis mu teadvusesse kallati, tekitas vastikust. Nii ma seal kannatasin – ja nautisin.
Kõige suurema üllatuse valmistas Külliki Saldre, kes lõpuks on saanud võimaluse näidata oma tegelikku suurust ja tugevust.

Joodik Anna

Tema joodikust Anna on lihtne ja siiras, ent samas on see roll eluliselt raske ja sügav. Saldre fenomenaalsust selle tegelaskuju kehastamisel on raske sõnadesse panna, aga kui ma tunnen laval ära inimese, mitte näitleja ja karakteri, siis tekib kunstielamus.
Ansamblitöö oli tugev ning peale Saldre tuleks teha ka suur kummardus teistele näitlejatele.
Sadamateatris etendatav «Tähed hommikutaevas» on nii-öelda esirealavastus, mis tähendab seda, et maksimaalse elamuse saamiseks tuleks istuda võimalikult mänguplatsi lähedal.
Et tegevus on kohati üsna staatiline, võib kaugemalt vaadates igav hakata. Miimika oli etenduses aga intensiivne, rääkides rohkem kui tuhat sõna. Seda aga kaugelt vaadates lihtsalt ei näe.
Lavastus on orgaaniline ja dünaamiline. Ei mängita efektidele, vaid püüeldakse stanislavskiliku läbielamisteatri poole. Ja mulle tundus, et see õnnestus.

Uus lavastus
• 24. märtsil esietendus Sadamateatris Eva Klemetsi (Tallinna Linnateater) lavastatud «Tähed hommikutaevas», mille on kirjutanud Aleksander Galin ja tõlkinud Sven Karja.
• Osades Külliki Saldre, Piret Simson, Katrin Pärn, Alina Karmazina, Merle Jääger, Andres Mähar ja Tanel Jonas.

28.03.2006