Loe

Aljona Anohhina toob lavale “Jooksvad kulud”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Tartus Sadamateatris jõuab laupäeval, 20. oktoobril lavale Viktoria Nikiforova „Jooksvad kulud”, lavastajaks noor andekas Aljona Anohhina Moskvast.

Aljona Anohhina on lõpetanud Moskva Kunstiteatri stuudio vene ühe tuntuima nüüdisaegse lavastaja Kama Ginkase õpilasena. Ta on lavastanud Moskva Kunstiteatris ja selle stuudios ning Moskva teatris Doc, samuti kahel korral Eestis Vene Teatris. Anohhina sealset lavastust „Palat nr 6” on kriitikud hinnanud selle teatri eelmise hooaja õnnestunuimaks lavastuseks.

Vene noorema põlve ajakirjaniku Viktoria Nikiforova raha-teemaline debüütnäidend teeb ausa ja halastamatu sisselõike nüüdisaegse suurlinnaelaniku sisekosmosse. Sealt vaatavad vastu orjastavad pangalaenud, kappav inflatsioon, ebaausad tehingud, ülbed müügimehed, ärivaistuga surrogaatemad jpm.

Esmapilgul pööraselt naljakateks, kiireteks sketšideks jaotuv näitemäng räägib tänapäeva maailma nihestunud väärtushinnangutest ja elavateks kalkulaatoriks muutunud inimestest. „Näidendi kangelased on meie tavalised kaasaegsed, kes usuvad, et nad suudavad kõike siin elus prognoosida ja välja arvestada, kuid selgub, et sellist arvutusmasinat, mille abil saaks välja arvestada elu ja armastust, pole veel leiutatud,” ütles Viktoria Nikiforova.

Uuslavastuse kunstnik on Moskva Kunstiteatri stuudios kunstnik-lavastaja eriala omandanud Dmitri Razumov, kes lisaks Moskvale on teinud kujundusi ka Torunis ja Tallinnas. „Jooksvate kulude” valgus- ja muusikaline kujundaja on Aleksander Žedeljov Tallinnast Vene Teatrist. Näidendi tõlkis vene keelest Vanemuise draamajuht Sven Karja.

„Jooksvates kuludes” astuvad lavale Tanel Jonas, Marika Barabanštšikova, Jan Uuspõld, Alina Karmazina, Jüri Lumiste, Raivo Adlas, Martin Kõiv ja Helen Hansberg.

16.10.2007