Loe

Algab lavastuse „Puhastus“ üle-eestiline ringreis

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teater läheb oma lavastusega „Puhastus“ üle-eestilisele ringreisile. Ajavahemikus 5. – 12. septembrini antakse kuues linnas kokku seitse etendust. Etendused toimuvad 5.09 Viljandi Ugalas, 6.09 Võru Kandles, 7.09 Paide Kultuurikeskuses, 9.09 ja 10.09 Vene Teatris Tallinnas, 11.09 Rakvere Teatris ning 12.09 Pärnu Endlas. Kõikjal on etenduste algusajaks kl 19. „Puhastuse“ ringreisi piletid on saadaval Vanemuise kassas, mängupaikades, Piletilevis ja Piletimaailmas.

Sofi Oksaneni „Puhastus“ esietendus 18. septembril 2010 Vanemuise väikeses majas, lavastajaks Eesti päritolu Londonis töötav Liisa Smith. Liisa on lõpetanud East Anglia Ülikooli näitekunsti eriala ja saanud Londoni Kuningliku Teatriakadeemia magistrikraadi lavastaja erialal. Näidendi on tõlkinud Kalju Kruusa, kunstnikutöö tegi Marge Martin. Osades Marje Metsur, Maarja Mitt, Liisa Pulk, Karol Kuntsel, Margus Jaanovits, Maarius Pärn ja Tarmo Tagamets.

Tugevalt dramaatilise koega lugu võtab vaatluse alla sündmused Eesti lähiminevikust (aastad 1936 – 1992). Postsovetlikus Eesti rannakülas saavad tormiliste sündmuste keerises kokku kaks täiesti erinevat naist: kuuekümnene Aliide ning verinoor Siberist pärit Eesti päritoluga neiu nimega Zara. Mõlemal naisel on eri aegadel olnud kokkupuuteid nii vaimse kui füüsilise vägivallaga. Pikkamisi meie ees lahti hargnevad minevikulood toovad päevavalgele ühe kaua varjus hoitud perekonnasaaga. Murranguliste ühiskondlike sündmuste foonil tõstatuvad olulised küsimused (sund)valikutest ja nende tagamaadest. Kas kunagi tehtud ülekohut on võimalik heaks teha, mõista ja andestada – olgu kannatajaks pooleks siis üks inimene või terve riik?

Alates 13. septembrist saab „Puhastust“ taas vaadata kodusaalis Vanemuise väikeses majas.

05.09.2011