Loe

Ain Mäeots sai Setumaal kõrge autasu

Igor Taro, Postimees

Igor Taro, Postimees

Lavastaja Ain Mäeots pälvis Setumaal kord aastas välja antava Anne Vabarna nimelise preemia tänavu suvel esilinastunud maailma esimese setukeelse mängufilmi «Taarka» eest. Tegu on Setumaa esinduslikuma preemiaga, mida 1995. aastast annab välja Värska vallavalitsus.

Preemiat kätte andnud Värska vallavanema Raul Kudre meenutuste kohaselt jõudis Taarka Vabarna nimelise preemia žürii arutelusse juba teisel korral. 2005. aastal sai samanimelise etenduse idee eest Vabarna-preemia Obinitsas elav kirjanik Kauksi Ülle, kes oli ka üks mängufilmi stsenaristidest.

«Üks inimene, kuuldes, et olen lavastamas Lotte muusikali, avaldas imestust sõnadega: sa teed ju ainult setu asju! Ega mul polegi selle vastu midagi,» sõnas Mäeots preemia saamisel.

Setu kuulsaima lauliku Anne Vabarna sünniaastapäeval kätte antava preemia eesmärgiks on tunnustada inimesi, kes on andnud panuse kohaliku kultuuri ja pärandi edendamisse. Selle rahaline väärtus on 5000 krooni. Igal aastal on preemial kaks laureaati: üks kohalik ja teine väljastpoolt Värska valda.

Kohalikuks laureaadiks sai tänavu ansambli Zetod pikaaegne juhendaja Kristjan Priks, kes hoolitseb ka Värska noorte kollektiivi Trallikud eest ning koos Zetode solisti Jalmar Vabarna ning Setumaa ühe kuulsaima pillimängija Toomas Valguga musitseerib võrdlemisi uues bändis nimega Klapp. Samuti õpetab Priks ka Värska Muusikakoolis.

Preemiale nime andnud Värska kandist pärit lauluema Anne Vabarna on rahvaluule uurijate poolt tunnistatud 20. sajandi suurimaks laulikuks, kellelt on üles kirjutatud konkurentsitult kõige enam lauluridu kogu läänemere-soomlaste kultuuriruumis. Anne Vabarna loodud on ka setude eepos «Peko». 

23.12.2008