Loe

Ain Mäeots: «Mullatoit 2» on välistatud

Postimees

Lavastaja Ain Mäeots, olete varem lavastanud mitmeid Võrumaaga seotud näidendeid. Kui oluline oli Lõuna-Eesti kontekst «Mullatoidu restorani» loomisel?
Mitte ainult oluline, vaid ka määrav. See pole mitte ainult inspiratsiooni küsimus – koht, kust pärit oled, millest sa oled läbi kasvanud, annab vajaliku jõu. Ei tulnud nagu pähegi, et «Mullatoidu restoran» võiks kusagil mujal sündida.

Kuidas võrdleksite lavastamispraktikat teatris ning (selle) fotolavastuse puhul?
Ei karda olla pateetiline, kui ütlen, et lavastamine on ideaalis uue maailma loomine. Sünnib see siis teatrimaja nelja seina vahel või Kütioru veskitammil, sel pole sisulist vahet.
Oluline on käivitav idee, mis lõpuks ise määrab oma vormi ja lõpliku väljundi. Ma pole hetkegi mõelnud tegeleda foto või videoga sellepärast, et see oleks kuidagimoodi uus «väljund» – lihtsalt asja enda pärast! Aga selle projekti idee nõudis seda.

«Mullatoidu restoran» tegeleb lihtsalt öeldes inimtsivilisatsiooni hukkumisega pärast Maa ülestõusu. Säärane eshatoloogiline autoripositsioon on teie loomingus esmakordne.
«Mullatoidu restoran» on katse vaadata inimese tegemistele teiselt poolt. Ennetamaks mõttetuid etteheiteid, ütleme otse välja: see ongi inimvaenulik näitus. Sellepärast ongi avanev vaade kohati shokeeriv, jabur, groteskne ja traagiline, aga ka ilus ja naljakas. Kuid tegelikkus on ju veel palju hullem; kes ei usu, lugegu Clive Pointingu «Maailma rohelist ajalugu»!

Kas tegemist on ühekordse ja lõpetatud projektiga või kavatsete tulevikus sama teemaderingi uurimist jätkata?
Teemat tahaks kindlasti jätkata, aga hoopis teises võtmes. «Mullatoidu restoran» volume 2 on välistatud.

Näitus
* Multimeedianäitus «Mullatoidu restoran» Helsingi ülikooli botaanikaaias
* Foto: Peeter Laurits; lavastus: Ain Mäeots; muusika: Andres Lõo; video: Riho Unt, Urmas Jõemees ja Andres Rõhu
* Näitus on avatud 29. novembrini T-P kella 11-17

11.11.2003