Loe

Abielusuhteid kerib lavastuses lahti naer

Tartu Postimees

Vanemuise laval ei ole varem olnud näitlejate ees nii peent toitu, nagu seda on nüüd esietenduvas Neil Simoni näidendis «Sekstett à la carte» – vähileemes keedetud brokkolid kukeseene-safranikastmes.
Lavastaja Jüri Lumiste õigustab seda asjaoluga, et laval on Pariisi luksusrestoran, kuhu sisenejad saabuvad Pariisi tippjuristi kutsel.
Kusjuures toit on ehtne. «Mõtlesime tükk aega, milline eelroog oleks efektne, samas ei paneks teatrile suurt koormust ja vastaks tipprestorani võimalikule menüüle,» ütles Lumiste.
Nõuanded tulid Atlantise restoranist. «Atlantis on meie hea koostööpartner, õpetab meile välja ka kelnerid ja anna nõu lauakatmise osas,» rääkis lavastaja.

Kuus kutsutut

Peenelt kaetud laua ümber saabuvad üksteise järel kuus kutsutut: Claude Pichon (Hannes Kaljujärv), Albert Donay (Indrek Taalmaa), Andre Bouville (Jüri Lumiste), Mariette Levieux (Helena Merzin), Yvonne Fouchet (Külliki Saldre) ja Gabrielle Buonocelli (Liina Tennosaar).
Keegi neist ei tea, miks nad on õhtusöögile kutsutud ja kes on selle korraldamise taga. «Algus tundub natuke kriminaalne,» märkis Lumiste.
Peagi saab aga nii üksteise järel saabujatele kui ka vaatajatele saalis selgeks, et läheb abielusuhete harutamiseks. Lavastaja arvates on sealjuures sugenenud palju kasu professor Dagmar Kutsari pooleteisetunnisest vestlusest näitetrupiga.
Et näidendi «Sekstett à la carte» on kirjutanud Neil Simon, nüüdsel ajal tunnustatuimaid komöödiakirjanikke maailmas, siis saab ka Vanemuise väikese maja laval nalja. Kuid mitte ainult. «Simon puudutab väga valusaid kohti abielus,» lisas Lumiste.
Üks osatäitjaid Hannes Kaljujärv sõnastas lavastuse laadi nõndamoodi: «Ta ei ole farss ega bufonaad, ta on peenem nali. Lõpeb mõtlikes toonides, mis ei ole sugugi mitte paha.»

Kolm abielu

Lumiste on lugenud üht Simoni kommentaari, milles kuulus näitekirjanik tõdeb, et on seda näidendit kirjutanud oma kolmele abielule mõeldes.
«Mul on sarnaseid kogemusi ja seepärast on mul lihtsam Simonit mõista, aru saada, mida ta mõtleb,» avameelitses Lumiste. «Ametlikult olen abielus olnud üks kord, aga kooselusid on mul olnud umbes sama palju kui Simonil.»
Lumiste eelmine lavastajatöö Vanemuises oli «Väikevend ja Karlsson katuselt» aastal 1997.
Tänavu suvel lavastas ta Indrek Saarega kahasse Juhan Saare tekstil põhineva näitemängu «Barbara lugu», mille aluseks on ajalooline seik Liivi sõja eelõhtul.
Rannu pargis Eesti näitejuhtide teatritrupi ja Rannu harrastusnäitlejate etendatud lavastus oli pühendatud lavastaja ja laulva nätleja Kaarel Kilveti mälestusele.
Vanemuise väikeses majas esietenduvas komöödias «Sekstett à la carte» teeb Lumiste kaasa ka näitlejana. Tema kehastada on Andre Bouville, edukas mees elus ja äris.

Simoni komöödia
• Laupäeval esietendub Vanemuise väikeses majas Neil Simoni komöödia «Sekstett à la carte» («The Dinner Party», maailmaesietendus New Yorgis 2000).
• Tõlkija Hannes Villemson, lavakujundus Marge Martinilt, kostüümid Ene-Liis Semperilt, valguskujundus Martin Meelandilt.
• Lavastanud Jüri Lumiste.
• Õhtusöögile Pariisi kutsutuid mängivad Hannes Kaljujärv, Indrek Taalmaa, Jüri Lumiste, Helena Merzin, Külliki Saldre ja Liina Tennosaar.

24.11.2005