Loe

Aastalõpuball voogas läbi hiiglasliku telgi

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Rahvarohke aastalõpuball Vanemuises oli ühtlasi avalikkusele välja kuulutamata peaproov – selleks, et Eesti Vabariigi presidendi vastuvõtt 24. veebruaril samades ruumides läheks nagu lepase reega.

Nii nagu varasematel aastalõpuballidel, oli ka 30. detsembri lõbusaks koosviibimiseks tavalisemast kaunimaks tehtud nii kontserdi- kui ka teatrimaja. Ja tavakohaselt käis suur tunglemine kaht hoonet ühendava kohviku ustel. Kui keegi soovis minna vaatama draamatrupi show-programmi, mis algas kell 21.20, pidi ta koos oma kaaslasega kontserdimaja saalis tantsupõrandalt lahkuma tund varem.

Ühest majast teise

Minek ühest majast teise kulutas omajagu aega ja närve (nagu ka joogi- ja söögipoolise sabades seismine). Veel vajalikum oli aga võtta varakult istekoht, sest muidu tuli leppida eeskava vaatamisega ekraanilt näiteks jalutussaalis. Erinevalt varasematest aastatest oli seekord – küllap presidendi eeskujul – meestel lõua all rohkem kikilipse ning naised olid oma tualette hoolikamalt valinud.

Balli alguses oli viimastest näha küll ainult ülemisi pooli, kuid tund-paar enne südaööd, kui osa rahvast oli lahkunud, avanesid silmale ka rätsepatöö alumised osad. Suurim erinevus võrreldes varasemate ballidega oli telgikujuline. Nimelt oli Vanemuise terrassile püstitatud hiiglaslik telk. Ühes nurgas oli väike lava, millel laulis Liisi Koikson ja mängis saateansambel.

Kätlemine telgis

Telgist voogas läbi küllap kogu balliseltskond, keda ühtekokku oli enam kui 2500. Vanemuise juht Paavo Nõgene ei välistanud, et just seal hakkab president kätlema vabariigi aastapäeva vastuvõtule kutsutuid.

«Täpselt on vara öelda, sest otsuse langetavad presidendikantselei ja välisministeerium,» kinnitas ta ka telekaamera ja mikrofoni ees. «Erinevaid variante on kokku kolm. Ilmselt võib kõige tõenäolisemaks osutuda kaunis Vanemuise terrass, mis asub teatri- ja kontserdimaja vahel ja mis muutub talveaiaks.» Presidendi kantselei andmetel avalikustatakse vastuvõtu programm jaanuaris.

——————————————-

Arvamus Andrus Ansip, peaminister: President võiks pisut vähem külalisi kutsuda. Aga alati on hea meel, kui on palju meeldivaid inimesi koos.

Helmer Jõgi, Riigikogu liige: Olen Vanemuise ja Tartuga lihtsalt ära harjunud, aga Estonia ja Tallinn tundub glamuursem ja esinduslikum olevat. Tallinnas on presidendi vastuvõttudel ka õhku rohkem ja higi tuleb vähem valada kui praegu siin. Telgis on talve kohta liiga palav.

Andrei Sõritsa, naistearst: Tartusse on ehitatud ilus spordihoone, nüüd tuleb astuda järgmine samm – rajada siia midagi suuremat, kus saaks edaspidi korraldada ka presidendi vastuvõttu. Vanemuise teatri- ja kontserdimaja jäävad liiga kitsaks, nagu on näha. Inimesed tahavad suhelda, teisi näha ja ennast näidata. Ma arvan, et tänapäeval väärtustatakse üha rohkem selliseid kokkusaamisi ja selleks peavad olema tõesti suuremad ruumid. Siin ballil ei ole inimestel kuskil istuda ja seistagi. Käisin ka telgis, mis on ajutine lahendus, seal oli väga palav. Kui tartlased on suutnud üles ehitada Jaani kiriku, siis, ma usun, saavad nad ka ühe suurema esindusliku maja ehitada.

Tiina Kaalep, Eesti suursaadiku Portugalis Mart Tarmaku abikaasa: Ma arvan, et presidendi vastuvõtu korraldamisel tuleb vaadata, kui palju inimesi kutsuda. Oldagu kutsumisel kitsim, praegu on väga-väga kitsas. Tundub, et piletimüüja ei ole osanud arvestada ruumide mahutavusega. Kui siia on tulnud 2500 inimest, siis tundub, et paras on poole vähem. Muidu aga… Ma arvan, et parkimisprobleem laheneb, majad on ilusad, ja kui sisekujundaja teeb hea kujunduse, siis miks mitte. Iseenesest on presidendi vastuvõtt Tartule tähtis ja annab sära. Ja regionaalpoliitiliselt ei ole midagi õigemat, kui tuua see asi Tartusse ja Pärnusse ja hiljem võib-olla veel kuskile mujale. Mina olen selle üle hästi rõõmus.

Tõnis Lukas, Riigikogu liige: Kui 24. veebruaril on samasugune ilm, kolm soojakraadi, saab siin vabalt telkida, ja inimesed mahuvad ära, kuigi tegelikult… Kui president tahab kutsuda ligi 3000 inimest, nagu on siin, siis on häda, aga kui ta tahab kutsuda 1000, siis saab teatri- ja kontserdimaja suurepäraselt hakkama. Vanemuine kutsub alati esile eeskava ootuse, vaatame, kuidas president selle lahendab. Tavaliselt ei ole ju seda olnud rohkem kui alguses aktus ja pärast ollakse suhteliselt vabad. Siin on saalid, mis lausa janunevad eeskava järele.

Liina Lukas, kirjandusteadlane: Miks mitte korraldada Vanemuises presidendi vastuvõtt, ega need ruumid nüüd nii palju ka väiksemad ole kui Estonias. Lõpuks sõltub ju kõik sellest, kuidas korraldada. Ma ei saa aru tallinlaste hirmust presidendi vastuvõtu päeval Tartusse tuleku ees. Ma ise olen pidanud sel päeva alati sõidu Tallinna ette võtma. Ma ei näe siin suurt probleemi.

Paavo Nõgene, Vanemuise juht: Ball on olnud alati selline, et osa inimesi tahab kõigepealt tantsida ja siis siirduda vaatama show’d, ja teised tahavad teha vastupidi. Ütleme nii, et on tihe ball. Aga on ju tore, kui nii palju toredaid inimesi kokku saab. Mida rohkem inimesi, seda rõõmsam pidu. Talveaia ehitamisega Vanemuise terrassile oleme tahtnud luua tartlastele ruumi juurde. Kindlasti on probleem see, et teatrimajast pääseb kontserdimajja ainult läbi Shakespeare´i kohviku. Meil on majas üheksa ekraani, kuhu kantakse üle kõik, mis teatrimajas toimub. Igal pool on võimalik teatrisaali programmist osa saada, sest saalis on professionaalne teletehnika, mis vahendab seal toimuvat.

03.01.2007