Loe

Aastalõpu pidu vürtsitasid hobune laval ja kutsumata külaline saalis

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Aastalõpuballil kontserdi- ja teatrimajas võis ka tänavu tantsu keerutada ning vaadata vanemuislaste tantsu-, laulu- ja naljanumbreid, ent samuti osa saada mitmest üllatusest, millest üks lõppes seitsme sentimeetri pikkuse peahaavaga.

Vanemuise veebilehe foorumis hädaldas keegi huviline juba detsembri algul, et ta jäi ballipääsmest ilma. Eks aja ju vihale küll, kui oled käinud sealsamas majas ühtejärge viimased kümme aastat ballil, aga pead üheteistkümnendal korral pika nina ja tühjade pihkudega jääma.

«Eelmisel aastal tegi Vanemuine selle vea, et ei piiranud müüdavate ballipiletite kogust,» selgitas teatri pressiesindaja foorumis. «Tänavu õppisime oma veast, müüki läks mõistlik kogus pileteid, et kõigil ballikülalistel oleks võimalik ennast peol mugavalt tunda.»

Oleks… Kohati ei olnud. Sest Lõuna-Eesti suurimal aastalõpuballil Vanemuise teatri- ja kontserdimajas 30. detsembril oli päris kõikidel taas võimatu mugavasti teatrisaalis vaadata draamakava, ooperi- ja balletigalat ning lauluvaatemängu «Euroshow».

Pool tundi varem

Targasti talitas see, kes võttis vähemalt pool, veel parem kui kolmveerand tundi enne kava algust platsi. Ülejäänud vaadata soovijad pidid leppima ekraanidega mujal. Kuid varakult saalis istekoha võtnuil jäi tantsuks kontserdi-maja saalis selle võrra vähem aega.

Kavade vaatamisega seotud ebameeldivused tasusid ennast siiski ära. Paeluvat vaatamist koos naeruturtsatustega põhjustas isegi Ott Sepa ja Ain Mäeotsa lavastatud videoinstallatsioon, mida täiendasid vaatajate ees Jaan Willem Sibul oma mootorrattaga ning lavakavast osa võtmise ettepanekule vastu puiklevad tippnäitlejad.

Samal ajal mängis kontserdisaalis Vanemuise sümfooniaorkester Tarmo Leinatamme juhatusel.

Paljude tuntud tartlaste ja teiste lõunaeestlaste hulgas keerutasid valsse ja teisi tantse peaminister Andrus Ansip abikaasa Anuga ning Tartu linnapea Urmas Kruuse abikaasa Katriniga.

Võrreldes eelmise aastaga oli nii tantsusaal kui ka ülejäänud ruumid kontserdi- ja teatrimajas õhutatumad ja jahutatumad. Nii et laisemal tantsukeerutajal jäi särk seljas kuivaks.

Ballikülaliste ette jõudnud balleti- ja ooperigala suurejooneliseks lõpetamiseks oli lavastaja Mare Tommingas lavale kutsunud valge hobuse. Suksu ei jälginud küll Lauri Sirbi dirigendikeppi, kuid sai oma mõneteistkümnesekundilise vaatajate eest läbikäimisega kuulekalt hakkama.

Jüri Naela lavastatud «Euroshow» pakkus pool tundi pärast südaööd kuulata nakatavas tantsuseades eurolaule, mida esitasid tuntud kodumaised poptähed eesotsas Silvi Vraidi ja Koit Toomega.

Balliüllatused

Balliüllatusena tulid vaatajate ette Gerli Padar ja peotantsijad, kelle hulgas sädeles Kaisa Oja. Omajagu üllatavalt mõjusid ka peole saabunud kontvõõras ja südaööl kiirabiautos lahkunud ballikülaline.

Keegi ballistiilist täiesti erinevas rõivastuses mees, kes nimetas ennast Olle Normanniks, soovis kogu hingest kuulata Anne Veskit. Kuigi tal ei olnud kutset ega pääset, oskas ta hoolega valvatud kontserdimaja ukselt läbi lipsata.

Et aga parajasti mängis ja laulis Rock Hotel eesotsas Ivo Linnaga, hakkas ta sellele bändile näppu viskama. «Ivo on saarlane ja mina olen hiidlane,» selgitas ta. Kontrollimata andmetel sai hiidlasest kutsumata külaline oma lemmikult Anne Veskilt põsemusi.

Märgatavalt halvemini läks ühel nõrgenenud jalalihaste ja kaduma hakanud koordinatsiooniga pidulikult rõivastunud mehel. Ta kukkus südaööl ühe baarileti juures nii rängalt, et vajas arstiabi. Kiirabiauto sõidutas umbes seitsme sentimeetri pikkuse peahaava saanud mehe kontserdimajast kell üks minema.

Järgmisel keskpäeval

Haav oli vähemasti nii ränk, et kukkunut ei olnud järgmisel keskpäeval Vanemuise kontserdimajas näha. Küll aga nautisid Eesti Kontserdi ja Hennessy aastalõpukontserti väga paljud eelmisel õhtul ja ööl ballil viibinud külalised.

Tõnu Kaljuste dirigeeritud Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester ning solistid Maarja Kukk, Helen Lokuta, Mati Turi ja Uku Joller andsid muusikaliselt nõudlikumale osale tartlastest ilusa aastalõpupunkti. 

03.01.2008