Loe

Aasta tõotab mõndagi elamuslikku

Elina Kononenko; Võrumaa Teataja

Elina Kononenko; Võrumaa Teataja

KULTUURIAASTA • Võrumaa kultuur elab ja õitseb. Algaval kultuuriaastal keskendutakse Võrumaa omapärale, koostööle ja professionaalsuse tõstmisele.

Võrumaa kultuurijuhi Peeter Laursoni sõnul võib 2007. aastat pidada väga heaks aastaks. Suvel peeti juba 13. korda Võru folkloorifestivali. Tallinnas aga toimus ilus ja vägev noorte laulu- ja tantsupidu, millesarnast nähti viimati 1969. aastal. Võrumaa oli esindajate arvu poolest maakondade seas viiendal kohal.

Märkimata ei saa jätta, et esmakordselt tuli esitusele Võrumaa mehe Kait Tamra laul „Kodu”. Tantsupeo C-rühmad (gümnasistid) esitasid aga Võru tantsuõpetaja Maire Udrase loodud tantsu „Nummerpolka”, selle lavastas Kadri Tiis. Udras ise oli tantsupeo lavastusbrigaadi liige. 2009. aasta laulupeol on puhkpilliorkestrite üldjuht aga Võrumaa mees Peeter Saan. Olgu lisatud, et järgmisele üldlaulu- ja -tantsupeole on end Võrumaalt registreerinud 105 kollektiivi 2063 osalejaga.

Kubjal tuleb „Uma pido”

Tänavu ootab Võrumaad ees kaks suuremat pidu. 1700 lauljat Võru-, Valga- ja Põlvamaalt saab kuulata 31. mail Kubja laululaval toimuval esimesel võrukeelsel peol „Uma pido”, selle lavastab teatriateljee näitleja Tarmo Tagamets.

„Meie oma pidu on just see väljund, kus me jälle kord ütleme, et Võrumaa ja meie oma keel on olemas ja me oskame selles keeles ka laulda,” sõnas Peeter Laurson.

Maavanem Ülo Tulik lisas, et Võrumaa päästab omapära telg, mille kallal tuleb tõsiselt töötada. Maakonnas tuleks kiiremas korras koostada omapära valdkonna arengustrateegia. Tuliku arvates peaks sellel teljel olema A-ks ja O-ks Võru instituut.

„Võrumaa asja ei hakata iial ajama Tartust, seda peame ajama meie,” ütles Tulik.

Teine piirkondlik pidu on 7. juunil toimuv klassikaline Võrumaa tantsupidu.

Otse loomulikult ei jää tänavu ära ka Võru folkloorifestival, see on arvult juba 14. Milline see pidu täpselt tuleb ja kes on peaesinejad, on veel vara öelda. Külalisi otsides kiigatakse vaikselt Brasiilia poole.

„Võrumaa on laulu- ja tantsupeo kants ja jäägu selleks ka edaspidi,” kuulutas Peeter Laurson.

Üheks peateemaks on alanud kultuuriaastal kindlasti koostöö seltside, kooride, maakondade, organisatsioonide jt vahel. Loodetavasti jätkub see koostöö ka pärast 2008. aastat.

Koostöö Vanemuisega

Möödunud aastal sõlmis maakond koostöölepingu teatriga Vanemuine. Initsiatiiv tuli Võru poolt. Tänavu oodatakse Vanemuiselt eelkõige mentorlust: harrastusnäitlejate ja näiteringide juhendajate koolitust. Seda toetavad kultuurkapitali kohalik ekspertgrupp ja omavalitsuste liit.

Tänavuse Eesti vabariigi juubeliaasta ühe tipphetke — aastapäevapeo-aktuse lavastab samuti vanemuislane — Ain Mäeots. Ka kunstnik tuleb Vanemuisest.

Olulist aastapäeva peab tänavu ka Võru maakond, mis saab 225 aastat vanaks. Kuidas maakonna juubelit tähistatakse, pole veel lõplikult otsustatud.

Peale eespool mainitu loodetakse tänavu käima lükata kultuuriveteranide koostööorganisatsioon, nii nagu see toimib õpetajatel. Omavalitsusi aga innustatakse tööle palkama kultuurispetsialiaste, kes kuuluksid ka juht—organitesse.

„Loodan, et sel aastal jõuab maakonda rohkem tippkultuuri,” ütles Laurson lõpetuseks. „Ei taha nõus olla regionaalministriga, kes hiljutisel konverentsil ütles, et maal ei peagi muud olema kui isetegevus. Maainimesel on samuti õigus maailmakultuurist osa saada. Me tahame saada head, ka oma.” 

10.01.2008