Loe

4. oktoobril jõuab esmakordselt Eestis publiku ette maailmakuulus muusikal “Ooperifantoom”.

Pressiteade

Andrew Lloyd Webberi muusikali “Ooperifantoom” kauaoodatud esietendus Vanemuise teatris toimub 4. oktoobril kell 19. Ühtekokku on Vanemuisel õigus anda 40 etendust, sel hooajal 24 (neist 8 Tallinnas, Nordea Kontserdimajas) ning ülejäänud 16 etendust hooajal 2015/2016.

Vanemuine on kolmas teater maailmas, kes sai “Ooperifantoomi” litsentsi uuslavastuse õigusega. Vanemuise teatrijuhi Toomas Petersoni sõnul on see väga suureks tunnustuseks, sest tegemist rangeimalt kaitstud teatriteosega maailmas. Vanemuine on produtseerinud ja etendanud erinevaid muusikale, sealhulgas ka Andrew Lloyd Webberi teoseid, juba aastast 2002. „Järelikult olime litsentsiomanikele suutnud tõestada meie muusikalilavastuste sedavõrd kõrget kvaliteeti, et Vanemuisele usaldati õigus luua „Ooperifantoomist“ oma versioon. Ilmselt veenis kompaniid ka asjaolu, et  kõik võtmeisikud olid juba varasematest muusikalilavastustest tuttavad – lavastaja Georg Malvius, muusikajuht Tarmo Leinatamm, kunstnikud Iir Hermeliin ja Ellen Cairns, valguskunstnik Palle Palme ja paljud osatäitjad (teiste hulgas Stephen Hansen),“ lisab Peterson.

Teatrijuht on veendunud, et alguses ambitsioonikas, vahepeal hirmutavgi ja hetketi lausa üle jõu käivana tundunud ülesanne on väärikalt lahendatud – suurepäraselt on tegutsenud lavastusmeeskonnad – nii muusikud, artistid, kunstnikud ja ka lavatagused jõud, keda on ühtekokku ligemale pool tuhat.

Esietenduse eel tunnistavad kõik lavastusprotsessiga seotud meeskonnad, et “Ooperifantoomi” näol on tegemist nende jaoks siiani kõige keerukama ja vastutusrikkama materjaliga.

Lavastaja Georg Malvius kinnitab, et “Ooperifantoomi” lavastamine on üks tema elu suurimaid kunstilisi väljakutseid. Lavakunstnik Iir Hermeliin rõhutab, et nii mastaapse materjali lavaletoomine on suurejooneline ambitsioon ja põnev võimalus ning märgib, et Vanemuine on selle ülesandega väga hästi hakkama saanud. Dirigent Martin Sildose hinnangul on suurepärane ka „Ooperifantoomi“ muusikaline kvaliteet, kiites nii soliste, Vanemuise sümfooniaorkestrit ja ooperikoori.

Vanemuisel on õigus etendada „Ooperifantoomi“ eesti keeles (inglise- ja soomekeelsete subtiitritega) ja kasutada teose 25. sünnipäevaks loodud suure sümfooniaorkestri arranžeeringut.

„Ooperifantoomi“ Eesti versiooni lavastaja on Georg Malvius Rootsis, muusikajuht Tarmo Leinatamm ja dirigent Martin Sildos. Nimiosas on Norra tenor Stephen Hansen, teistes kandvates rollides osalevad Hanna-Liina Võsa, Maria Listra, Koit Toome, Kalle Sepp, Pirjo Püvi, Kristina Vähi, Reigo Tamm, Aivar Kaseste, Lauri Liiv, Priit Strandberg, Janika Sillamaa, Merle Jalakas, Linda Kolde, Hedi Maaroos, Simo Breede, Rasmus Kull jt. Lavastuses teevad kaasa ka Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja balletitrupp, bänd.

03.10.2014