Loe

4. aprillil esietendub Vanemuises Eduard Tubina ooper “Reigi õpetaja”

VANEMUISE VÄLKSÕNUM

Reedel, 4. aprillil kell 19, esietendub Vanemuise väikeses majas Eduard Tubina ooper “Reigi õpetaja”, mille aluseks on Aino Kallase samanimeline lühiromaan. Vanemuises on etenduskordi vaid kolm.

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, lavastaja Roman Baskin, dirigent Taavi Kull, lavakunstnik Iir Hermeliin, kostüümikunstnik Kristel Maamägi, koreograaf Janek Savolainen ja valguskunstnik Margus Vaigur. Osades laulavad Jassi Zahharov (RO Estonia), Mati Turi, Karmen Puis, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Annaliisa Pillak, Merle Silmato (Soome RO), Reigo Tamm, Jaan Willem Sibul, Simo Breede jt.

Eesti omamuusika ühe tähtteose tee lavale on olnud pikk ja keeruline. 1938. aastal alustas Aino Kallas oma romaani „Reigi õpetaja“ põhjal libreto kirjutamist, kuid teose heliloojaks määratud Evald Aava surma tõttu jäi ettevõtmine pooleli. 1941. aastal alustas ooperi kirjutamist Eduard Tubin. Möödus kolmkümmend aastat, enne kui ooper „Reigi õpetaja“ Estonia teatri tellimusel Tubina sulest valmis ning Jaan Kross libretole lõpliku lihvi andis. Kuna Tubin oli pagulane, osutus lavastamiseks loa saamine raskeks. Ooper pidi esietendust ootama 1979. aastani, mil Kaarel Ird „Vanemuisele“ otse Moskvast loa hankis. „Estonia“ lavale jõudis ooper alles 1988. aastal ning toonagi oli muusikajuhiks ja dirigendiks Paul Mägi.

Loo tegevus toimub 1642. aastal Hiiumaal Reigi külas ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonas Kempesse. Küpse helilooja ja elutarga mõtleja poolt komponeeritud teose lugu on küll lihtne, kuid sügavalt mitmetahuline. Viimaks jääb teosest kõlama ennekõike inimlik armastus, see kõikvõimas universaal.
Esietenduse päeval tähistab Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing Tartu Muusikakoolis “Tubina päeva”, mille raames toimuvad lisaks “Reigi õpetaja” esietendusele ka Tubina-teemaline konverents, kontsertettekanded ja muudki.

31.03.2014