Loe

2008. aastal jõuab lavale muusikal “Detektiiv Lotte”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri ja armastatud „Lotte”-multifilmide loojate koostöös jõuab 2008. novembris Tartus lavale lastemuusikal „Detektiiv Lotte”.

„Detektiiv Lotte” koosneb 15 muusikalisest numbrist, libreto kirjutab Janno Põldma ja laulusõnad Leelo Tungal. Sobiva helilooja leidmiseks kuulutab teater mais välja avaliku konkursi. „Konkureerida soovivad heliloojad peavad valmis kirjutama kaks „Detektiiv Lotte” laulu, mille põhjal tehakse otsus,” selgitas teatrijuht Paavo Nõgene.

Tema sõnul soovib Vanemuine tuua lavale värvika ja särava muusikalavastuse, mille helikeelt luues peavad heliloojad silmas pidama Vanemuise teatri kolmežanrilisusest tulenevat eripära. „Meil on laulvad draamanäitlejad, balletitantsijad ja sümfooniaorkester, keda kõike kavatseme ka selles uues lastelavastuses kasutada,” ütles Nõgene.

Stsenarist Janno Põldma sõnul hoitakse ka lastemuusikalis seda joont, mis multifilmidest juba tuttav: kõik tegelased on head, lavale ei astu ühtegi halba tegelast. „Peategelased on Lotte ja tema assistent Bruno. Nad hakkavad uurima ühte suurt lugu, ent lahendavad selle käigus ka mitu väiksemat.”

„Kindlasti teeme heliloojatele ka selleteemalisi suunatud pakkumisi,” lisas Nõgene. „Ning kui multifilmi „Leiutajateküla Lotte” muusika oli mitme helilooja looming, siis sobivusel võib ka „Detektiiv Lotte” puhul samasugust koostöövormi kasutada. Välistada ei saa kindlasti sedagi, et konkursil osalevad ka heliloojad väljastpoolt Eestit.”

„Detektiiv Lotte” vahetab Vanemuise repertuaaris välja juba teist hooaega menuga mängitava lastelavastuse „Lotte reis lõunamaale”. „„Detektiiv Lotte” erinevus seisneb selles, et tegemist on spetsiaalselt teatri tarvis kirjutatud Lotte-looga, mis avab koeratüdrukut teise kandi pealt, kui kinoekraanilt harjutud nägema,” ütles Nõgene.

Vanemuine omandas 10 aastaks kõik õigused, mis seonduvad Lotte-loo esitamisega teatrilaval nii Eestis kui ka välismaal. „Vanemuisel on maailmas mitmeid koostööpartnereid, kelle abiga anname oma parima, et Lotte-lood jõuaksid teatrilavadele ka väljaspool Eesti piire,” kinnitas Vanemuise teatrijuht.

30.03.2007