Loe

17. sajandil surma mõistetud Salemi nõiad mõisteti õigeks

Postimees Online

USA Massachusettsi osariigi kuberner tunnistas viis surma mõistetud Salemi nõida õigeks ja vabastas nad süüst, kirjutab AP.
Üks nõidadest Susannah Martin poodi Salemi nõidade kohtuprotsessi otsusega üles 1692. aastal, nüüd võib ta lõpuks rahus puhata.
Salemis peetud tavapäraste iga-aastaste Halloweeni pidustuste ajal kirjutas kuberneri kohusetäitja Jane Swift alla ametlikule Martini ja veel nelja surmamõistetud Salemi nõia õigeksmõistmise määrusele, kes hukati nõidade hüsteerilisel kohtuprotsessil.
Kuberneri sõnul pole sobivamat aega kui Halloween, et allkirjastada selline otsus, ütles pressiesindaja Sarah Magazine.
Otsuse taga seisid mitme hukatud nõia järglased, kes kinnitasid, et osariik ei ole kunagi tunnistanud nõiaprotsesside ebaseaduslikkust ja «korda saadetud tohutut ebaõiglust».
Lisaks Martinile vabastati süüst ka Bridget Bishop, Alice Parker, Margaret Scott ja Wilmot Redd.
Viis meest ja 14 naist poodi üles, lisaks lämmatati üks mees surnuks nõiaprotsesside käigus. Veel 17 inimest suri vanglas.
Hüsteeria sai alguse nelja noore tütarlapse ennustushobist. Kui tüdrukud hakkasid käituma kummaliselt, pani linna arst diagnoosi, et nad on nõiutud. Ülekuulamisel kasutatud piinamise ajal hakkasid tüdrukud nimesid karjuma, kes samuti nõidadena vahistati.
Kuni 1692. aasta mai lõpuni hoiti vanglas 200 nõida. Kui suur rühm nõidu septembris üles poodi, vaibus uurijate tuhin. 1693. aasta mais andis kuberner William Phips kõigile veel vahi alla jäänutele armu.
Massachusettsi seadusandlik kogu võttis 1957. aastal vastu otsuse, mis mõistis õigeks mõned süüdimõistetud nõiad, sealhulgas «teatud Ann Pudeatori ja veel mõned isikud». Nüüdne määrus nimetabki ära need «mõned isikud».
Praegu 38.000 elanikuga Bostoni eeslinn Salem peab kunagisi nõidu ja nõiaprotsesse meeles muuseumide, skulptuuride ja mõnes poes müüdavate nõiarohtudega.

02.11.2001