Loe

1. märtsil esietendub Vanemuise väikeses majas „Fanny ja Alexander“.

VANEMUISE VÄLKSÕNUM

VANEMUISE
VÄLKSÕNUM

Laupäeval, 1. märtsil esietendub Vanemuise väikeses majas „Fanny ja Alexander“.

Vanemuise lavale jõuab Ingmar Bergmani poolautobigraafiline draama „Fanny ja Alexander“, mille on lavastanud Ain Mäeots ja tõlkinud Ülev Aaloe. Tegemist on Bergmani filmi esmakordse lavatõlgendusega Eestis.

Lavakujunduse on loonud Kristiina Põllu (Tartu Uus Teater) ning ajastutruud kostüümid Gerly Tinn. Liikumise on seadnud Marika Aidla, muusikaliselt kujundanud ning laulud selgeks õpetanud Vanemuise kontsertmeister Ele Sonn. Valguskunstnik on Rene Liivamägi (Ugala).

Bergmani viimaseks täispikaks filmiks jäänud „Fanny ja Alexander“ maalib värvika ja ausa pildi rootslaste perekonnaelust eelmise sajandi alguse Uppsalas. Bergman märkis filmi kavandamise ajal oma päevikusse, et lõpuks ometi tahab ta kehastada rõõmu, millele ta oma töös nii harva ja napilt eluõigust on andnud. Film kirjeldab Bergmani sõnutsi tegutsemistahet, elujõudu, headust.

Lavastaja Ain Mäeotsa sõnul on tegemist materjaliga, mis puudutab inimeste jaoks tähtsaid teemasid tänaselgi päeval, pea sada aastat hiljem ajast, mil toimub näidendi tegevus. „See on ühe pere lugu, mis võtab kokku ühe kadunud ajastu, ent ometi on jätkuvalt kõnekas ka tänapäeval. Inimestevahelised suhted perekonnas ja laiemalt, hea ja kurja piiri suhtelisus,“ toob Mäeots välja mõned tema jaoks olulised märksõnad.

Ühtekokku on laval 34 rolli ja 24 näitlejat. Kaasatud on suur osa Vanemuise draamanäitlejatest. Mahukamad rollid teevad Margus Jaanovits, Ragne Pekarev, Riho Kütsar, Ott Sepp ja Aivar Tommingas. Lavastuses teevad kaasa ka külalisnäitejad – Mait Malmsten (Eesti Draamateater), Liina Tennosaar, Elina Pähklimägi ja Kaia Skoblov. Kogu lugu on nähtud läbi laste, Fanny ja Alexandri, silmade, keda vaheldumisi mängivad Mikk Kaasik või Karl Kristjan Puusepp ja Sandra Reigo või Kristiina Raahel Uiga. Noored peaosalised valiti välja 160 noore seast, kes osalesid Vanemuise väljakuulutatud rollikonkursil.

Teatri hinnangul ei ole lavastuses käsitletavad teemad eakohased alla 14-aastastele.
Esietendus 1. märtsil 2014 kell 19 Vanemuise väikeses majas.

26.02.2014