Turandot

L 13. apr 19:00 Suures majas
L 20. apr 19:00 Suures majas
P 05. mai 16:00 Suures majas
R 24. mai 19:00 Suures majas

Turandot

Giacomo Puccini ooper kolmes vaatuses

Kauni ja ligipääsmatu printsess Turandoti õukonnas tapetakse halastamatult kõik kosilased, kes printsessi esitatud kolme mõistatust lahendada ei suuda. Siis aga saabub salapärane prints Calaf, kes teab õiget vastust…

Giacomo Puccini viimane ooper „Turandot“ on justkui kolmevaatuseline chinoiserie – hiina esteetika, kirjanduse ja muusika tõlgendus ning imiteerimine itaalia helilooja poolt, kes ise kunagi Kaug-Idasse ei reisinud. Alates 18. sajandi keskpaigast valitses Lääne-Euroopa üldises kultuuripildis orientalism – esteetiline igatsus teistsuguse olemisviisi järele.

„Turandoti“ partituur on instrumentatsiooni ja kõlavärvide poolest väga rikka tekstuuriga. Puccini muusika eri kihid kujutavad iga tegelase vastuolusid ja ebakõlasid, samuti inimlikku vajadust armastada ja olla armastatud. Lavastaja Giorgio Madia soovib sellele suurejoonelisele muinasjutule ja Puccini võimsale muusikale pakkuda võrdväärselt dramaatilist lavastust, austades samas teose ajaloolist konteksti.

„Turandot“ on lavastamiseks üks keerulisemaid Itaalia oopereid. Lava vallutavad massistseenid kooride ja balletitrupiga, samas tuleb jutustada lugu ja pöörata tähelepanu muusikalisele kompositsioonile. Puccini „Turandot“ on külluslik sulam muusikast, draamast ja esteetikast – see itaalia helilooja teadis, kuidas luua ooperilavale ning pakkuda publikule unikaalset elamust. Kavatsen täielikult selle muinasjutuga kaasa minna, et avada selle imekauni ooperi erilist maailma ja poeesiat.

– Giorgio Madia, lavastaja ja koreograaf

Esietendus 13. aprillil 2024 Vanemuise suures majas

Esituskeel: itaalia
Tablool: eesti, inglise


Heliloojad Giacomo Puccini ja Franco Alfano
Libretistid Giuseppe Adami ja Renato Simoni
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigendid Endel Nõgene, Martin Sildos
Lavastaja, koreograaf ja valguskunstnik Giorgio Madia (Itaalia)
Kunstnik Maarja Meeru
Lavastaja assistent, koori ja solistide liikumise repetiitor Janek Savolainen
Repetiitorid, kontsertmeistrid Piia Paemurru, Ele Sonn
Vokaalkonsultant Toomas Kaldaru
Peakoormeister Aleksandr Bražnik
Koormeister Kristi Jagodin
Koori kontsertmeister Katrin Nuume
Tantsijate repetiitor Matthew James Jordan
Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilaste repetiitor Rita Dolgihh
Valguskunstniku assistent Kaspar Aus

 

Osades Aile Asszonyi külalisena või Liene Kinča Läti, Kristian Benedikt Leedu või David Goldberg Iisrael, Tamara Kalinkina Ukraina RO või Kadri Kõrvek RO Estonia, Märt Jakobson külalisena või Pavlo Balakin külalisena, Simo Breede või Taavi Tampuu külalisena, Roland Liiv Soome RO või Mart Madiste RO Estonia, Rasmus Kull või Hisatoshi Nezu, Atlan Karp külalisena või Kristjan Häggblom, Hisatoshi Nezu või Oliver Timmusk, Oliver Kuusik külalisena või Juhan Tralla külalisena, Karmen Puis, Grete Oolberg, Helen Hansberg

Vanemuise sümfooniaorkester, Vanemuise ooperikoori laiendatud koosseis,
Vanemuise balletitrupp, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased,
Tartu Poistekoor, Jakobi Mäe Teatristuudio õpilased