Rännakud. Maarjamaa laulud

Rännakud. Maarjamaa laulud

Vanemuise teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojekt EV100 teatrisarja SAJANDI LUGU raames 

„Rännakud“ on Vanemuise teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava ühine teekond keele ja kodumaa mõtteruumis. See on kahest lavastusest koosnev lugu, mida ühendavaks sillaks on veebiplatvorm Rändomoonium, virtuaalne maa, milles võimalik vahetult keeleplahvatusest osa saada, olla ise oma rännaku ja maailma looja. Teatrite koostööna valminud leht annab sissejuhatuse lavastustesse ning aitab neid mõista, saada lisateadmisi Eesti ajaloost ja valitud kümnendist.“Maarjamaa laulud” on lavastus, kus mõeldakse ja tantsitakse eesti keeles.
Kui sada aastat tagasi sündis Eesti Vabariik, tekkisid eesti keelele varasemast hoopis teised võimalused ja nõuded. Oma riik ja eestikeelne teadus kutsusid esile keeleplahvatuse, eesti keele kasutusala laienes kodust ja luulest kateedrisse ja tähetorni. 1920ndatel loodi keelekomisjonides keelemees Johannes Veski juhatusel kümneid tuhandeid uusi sõnu ja mõisteid meile täna igapäevaseks saanud nähtuste kirjeldamiseks. See oli otsekui uue universumi sünd, plahvatus kõikidesse suundadesse korraga.
Lavastuse esimene pool kõlab omamoodi kokku veel ühe Johannese, Ristija Johannese tekstiga – alguses on Sõna. Sõna saavad inimesed, kelle emakeeleks on eesti keel. Me mõtleme, tunneme, suhtleme, armastame, kõneleme, loome ja kahtleme eesti keeles. Me kasutame eesti keelt, mis loodi Eesti Vabariigi esimese kümnendi palangus.
„Maarjamaa laulude“ teine pool kujutab aga keeleplahvatust maailmas, kus kõik sõnad on ühel hetkel lausutud. Läbi tantsukeele uuritakse tähenduste loomise ja üksteise mõistmise võimalust ning inimeseks olemise keerukust kaasajas, kus sõnad võivad olla üheaegselt nii barjääriks kui sillaks.

Rännakute teine lugu, TÕOTATUD MAA asub SIIN

Kogu EV100 teatrisarja programmi leiad SIIT
Veebiplatvorm Rändomoonium avaneb SIIN.


Teksti autor ja lavastaja  Tiit Palu
Helilooja  Kara-Lis Coverdale (Kanada)
Koreograaf  Ruslan Stepanov
Lavastusdramaturg  Deivi Tuppits
Kostüümikunstnik Mare Tommingas
Lavakujunduse autor Silver Vahtre
Valguskunstnik  Margus Vaigur (Teater Endla)
Videokunstnik Carmen Seljamaa
Helimeister Feliks Kütt (Teater Endla)

Osades Külliki Saldre, Marika Barabanštšikova, Piret Laurimaa, Tiit Palu, Merle Jääger, Margus Jaanovits, Reimo Sagor, Jaanus Tepomees ja tantsijad Endro Roosimäe, Alain  Divoux, Matteo Tonolo, Archie Sladen, Walter Isaacson, Brandon Alexander, Maria Engel, Tarasina Masi, Yukiko Yanagi, Sayaka Nagahiro, Mirell Sork