Lageda laulud

Lageda laulud

Ballett

See on lavastus, kus põhjaks lummavate kontrastide kõne. Tantsijatel heledad otsekui paljal nahal rabataimi keerutavad kostüümid versus koori tumesinine valgust neelav maani rüü; igiliikurina koreograafiat püüdvad kehad ja kujunduse staatiline rabamaastik; looduse meeleolusid kandev poeesia ja minimalistlikult karge, vaid tillukesi muutusi peegeldav koorimuusika.
Kristiina Garancis. Igavikku püüdmas. Postimees

„Lageda laulud” on teekond üksinduse kõige salajasematesse soppidesse – sinna,
kuhu teinekord ei julgegi piiluda.
Tõnu Kõrvits, helilooja

Tõnu Kõrvitsa kooritsükli aluseks on Emily Brontë’i pea gootilikult tume poeesia, mis kannab endas õrnu looduskujunditesse tõlgitud hingeseisundeid. Kuidas vormida tähendusi nii, et need paljudele mõistetavaks saaks? Sest mõistmine on tähtis.

Oli üks lumine talvepäev, kui minu jalg esimest korda Eesti pinda puudutas. Krõbe külm ja pimestav lumi tuletasid mulle meelde lapsepõlveaegset Pekingit – selle kauge mälestuse äratas loodus.
Kui kuulsin Tõnu loomingut esmakordselt, tundus see nagu kaugetest silmapiiridest kõnelev poeesia. Ühtaegu ettevaatlik ja külluslik muusika peidab endas nii rõõmu kui kurbust, nii teatraalsust kui ka pühadust – kõike, mis puudutab inimeste südameid.
Emily Brontë’i luulestki leiab looduse. Loodus elab vabana. Inimesed tunnevad armastust ja kurbust langenud lehtedes ja kuupaistes; nende pisarad on ajalikud ja meri ainult ohkab. Kui kõik need justkui seosetud kujundid muusikaks kokku põimida, oleme lähemal just niisuguse vabaduse tunnetamisele, mida meie hingeilm loodusest otsib.
Wang Yuanyuan, lavastaja

Wang Yuanyuani looming on nii erakordne ja silmapaistev, et teda on kutsutud külaliskoreograafiks väga paljudesse kohtadesse üle maailma – New Yorgi Balletti, Hongkongi Lavakunstiakadeemiasse, Taani Kuninglikku Balletti ja Shanghai Balletti. Lisaks Pariisi rahvusvahelise tantsufestivali parima tantsija auhinnale on ta võitnud parima koreograafi tiitli rahvusvahelistel balletikonkurssidel Varnas (Bulgaaria), Jacksonis (USA), Moskvas, Shanghais ja mujal, mis teeb temast rahvusvahelisel areenil ühe enim tunnustatud Hiina koreograafi.

Esietendus 28.09. 2019 Vanemuise suures majas

Nii rõõm kui kurbus, nii teatraalsus kui ka pühadus – kõik, mis puudutab inimeste südameid.

KAVALEHT

LAGEDA LAULUD
Emily Brontë
Tõlkinud Doris Kareva

Koos kõndigem; Öö pimeneb mu ümber; Lange, leht; Ta pühkis silmad; Vaikiv maja; Kuuvalgus suveöine; Päev loojunud; See selge öö toob sõnumeid; Kuust kuusse


Helilooja Tõnu Kõrvits
Muusikajuht ja dirigent Martin Sildos
Lavastaja-koreograaf Wang Yuanyuan (Pekingi Tantsuteater, Hiina)
Lavastaja assistent Feng Linshu (Hiina)
Kunstnik, video- ja valguskunstnik Han Jiang (Hiina)
Valgusmeister Chen Xiaji (Hiina)
Kostüümikunstnik Wu Lei (Hiina)

Osalevad sopran Karmen Puis, Vanemuise balletitrupp, sümfooniaorkester ja ooperikoor

Videod