Kahevõitlus

Kahevõitlus

20. novembril käisime klassi- ja koolikaaslastega vaatamas etendust “Naeru Akadeemia”. Etenduse pealkiri oli paljutõotav, ajakirjanduses ilmunud arvustused aga nii ja naa- ei saanudki selget pilti, mis ees ootab. Õigem oligi oma silmaga järele kaeda.

Peaosalised Hannes Kaljujärv ja Riho Kütsar on Lõuna-Eesti inimese jaoks need nimed, mis annavad teatud garantii, et teatritükk on huvitav. Antud etendus, mis oli üles ehitatud kahe mehe dialoogile ja kehakeele väljendamisele, oleks tundmatute või vähem tuntud näitlejate esituses kindlasti lahjaks jäänud.

Lavakujundus oli napp, aga ometi oli kõik vajalik olemas. Jaapani kultuur ja kombestik on põhjamaisele inimesele arvatavasti ka sedavõrd erinev, et mingit äratundmist ei peagi tekkima. Hallid toonid, et näidata massi sulandumist, üksluisust. Siiski- ratastega tool keset seda igavat mööblit.

Kaks teenrit, kelle ülesanne on tuulutada ja tolmu pühkida, olid esmalt naljakad. Sai huviga jälgitud, kas nende igapäevaelus ka mingeid kõrvalekaldeid on. Kui oligi, siis ei avaldanud see neile mingit muljet. Häirimatult tegid nad oma toimetused ja kadusid. Inimrobotid.

Teise vaatuse algus oli paljutõotav, sest naisteks kehastunud meesnäitlejad peaks olema kindla peale naerukoht. Võis arvata, et nüüd läheb etendus edasi pöörase komöödiana, nagu on vihjatud veebilehel olevas sisututvustuses. Võta näpust! Hetkega oli pidur peale tõmmatud, Tsubaki Hajime (Riho Kütsar) seadis end minekule ja teenrid tulid toimetama. Ja kogu koristamise aja sai järele mõeldud: mis see nüüd siis oli?

Mängukohana oleks sobilikum olnud vast Sadamateater. Sealne saal ja ka mänguplats on väiksemad ning inimesed seetõttu näitlejatele lähemal. Kuna tegevuses oligi maksimaalselt kaks näitlejat korraga, siis mängisid suurt rolli näoilmed, žestid ja muud pisiasjad, mis tagumistesse ridadesse ei pruukinud paista. Samas ei oleks väiksem mänguruum midagi etenduselt ka ära võtnud.

Etendus “Naeru Akadeemia” paneb jälgima, mõtlema ja kaasa tundma. Või siis kaasa elama, sest ükskõikseks ei jäta tandem Kütsar-Kaljujärv kedagi. Kahevõitlusest peaks üks väljuma võitjana, siin jäi võitja välja kuulutamata.

 

Getter Linde, 9. klass