Teater

Teater

Oma 150-aastase ajalooga on Vanemuise teater Eesti esimene emakeelne teater, mille asutamine 1870. aastal märgib ühtlasi ka rahvusteatri sündi. Saanud oma nime Põhjala pärimuskultuurist, kosmilisest munast sündinud lugude vestja, maagilise häälega loitsude ja luule jumala järgi, on Vanemuise teater ajast-aega olnud Eesti kultuuri süda, selle traditsioonide hoidja ja kandja, kuid ka teatriuuenduste käivitaja. Siit on oma jälje teatriajalukku kõndinud mitmed legendaarsed tegijad: Lydia Koidula, Karl Menning, Eduard Tubin, Kaarel Ird, Ida Urbel, Ülo Vilimaa, Mati Unt, Jaan Tooming, Evald Hermaküla ja paljud teised.

Vanemuine on Eesti ainus kolmežanriteater, mille repertuaar ühendab endas nii sõna-, muusika- kui tantsulavastusi.  Aastas tuuakse lavale kuni viisteist uut lavastust, mille hulgas on eesti omanäidendeid, maailmaklassikat, klassikalise ja kaasaegse tantsu lavastusi, nüüdisdraama paremikku, kontsertlavastusi, haridusprogramme, suveprojekte ja väikelastelavastusi.

Vanemuise teatri loomingulised juhid on balletijuht Mare Tommingas, muusikajuht Risto Joost, draamajuht Tiit Palu. Alates 15. augustist 2023 juhib teatrit Aivar Mäe.

Meie neljas püsimängupaigas – pool sajandit tagasi valminud suur maja, art nouveau stiilis väikse maja, black box Sadamateatris ning Mänguasjamuuseumis paiknev Teatri Kodu – mängitavas jooksvas repertuaaris on korraga ca 50 lavastust ning neid külastavate inimeste arv ulatub pea 200 000-ni. Lisaks etendame põnevates nn leitud paikades ka suvelavastusi, korraldame koostöös Vanemuise Kontserdimajaga iga-aastaseid aastalõpuballe ning anname Kassitoome orus sümfooniaorkestri suvekontserte.

Vanemuise teater, kus täna töötab ligi 400 inimest, on oma värvika ja väärika ajalooga ning ainulaadse repertuaariga ikka olnud oluline kultuuritähis, mõtteloo edasikandja ning suunanäitaja, aga ka – suurustlemata – hea eesti teatri kants.  Vanemuine on suurte lugude, tunnete ning inimeste teater.