Tristan ja Isolde

L 12. veebr 16:00 Suures majas
P 03. apr 16:00 Suures majas

Tristan ja Isolde

Richard Wagneri ooper

Keskaegsetest legendidest pärit Euroopa tuntumaid armastajapaare Tristan ja Isolde on inspireerinud kirjanikke, kunstnikke, teatri- ja filmiloojaid juba pea tuhat aastat. Iiri printsess Isolde ja kangelaslik rüütel Tristan tunnevad teineteise vastu maagilist külgetõmmet, kuid nende kohtumine toimub olukorras, kus Tristan on aidanud oma kasuisal, Cornwalli kuningal Markel alistada Isolde kodumaa ning tapnud naise kihlatu, olles ise selle käigus saanud ränga haava. Tristan laseb end varjunime all Isolde juurde viia, kuid Isolde tunneb ta ikkagi ära ning üritab vaenlast tappa, ent loobub kiiresti, sest armub mehesse. Tänuks paranemise eest vannub Tristan talle igavest truudust.

Tristan ei tunne end Isolde väärilisena ja läheb teda kosima hoopis kuningas Markele, nii saaks Isoldest Cornwalli ja Iirimaa ühendatud riigi kuninganna. Isolde näeb seda aga reetmisena ja nad otsustavad koos Tristaniga mürki juua. Plaanist kohutatud teenija Brangäne valab karikasse mürgi asemel armujooki ja nii on Tristan ja Isolde nüüdsest ühendatud armastusega, mis on tugevam kui surm.

Armastusest haaratud Wagneri ooper, keda inspireeris Arthur Schopenhaueri pessimismi filosoofia, esietendus 1865. aastal Münchenis. Ooperilavastaja Liis Kolle debüteeris Vanemuise teatris aastal 2002 ning naaseb nüüd, et esmakordselt Vanemuise ajaloos tuua lavale Wagneri ooper.

Armujookide ja keskaegsete rüütlite maailm võib tunduda kaugena, üldse mitte meisse puutuvana, kuid kas me pole tänapäevalgi nõus Tristani kombel loobuma armastusest au, kohusetunde või kellegi teise hüvede nimel siirast soovist head teha, ent välja tuleb… Alles uskudes, et on nõiutud ega saa enam sündmuste käiku peatada, anduvad Isolde ja Tristan oma armastusele. Kas aga selleks on alati vaja võlujooki?
– lavastaja Liis Kolle

Tähelepanu! Etendus on kolmes vaatuses ja kestab kokku umbes viis tundi!

Esietendus 3. aprillil 2022 Vanemuise suures majas

Esialgselt 11. veebruariks planeeritud Wagnerile pühendatud päev toimub ooperi esietenduse edasilükkumise tõttu 31. märtsil Vanemuise suure maja fuajees!


Helilooja ja libretist Richard Wagner
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Lavastaja Liis Kolle
Valgus- ja lavakunstnik René Jõhve
Kostüümikunstnik Lilja Blumenfeld
Videokunstnik Kati Jägel
Liikumisjuht Marika Aidla
Lavastaja assistent Merle Jalakas
Koormeistrid Aleksandr Bražnik, Kristi Jagodin
Koori kontsertmeister Katrin Nuume
Kontsertmeistrid Piia Paemurru, Margus Riimaa

 

Osades Mati Turi külalisena, Liene Kinča Läti, Karmen Puis, Atlan Karp külalisena, Priit Volmer RO Estonia, Simo Breede või Taavi Tampuu külalisena, Oliver Kuusik külalisena, Rasmus Kull jt

Tartu Noortekoor, Vanemuise ooperikoori meesrühm ja sümfooniaorkester