Reigi õpetaja

  • Muusika
  • Väikeses majas
  • Kestus: 02:05
  • Järgmine etendus 14.02 - 19:00

Eduard Tubina ooper kahes vaatuses

Lavastus on dramaatiliselt väga õnnestunud, aja möödumist lihtsalt ei märganud, sest kõik läks nii kiiresti. Muusikalist poolt ja eriti soliste saan ainult kiita.
Vanemuises on „Reigi õpetaja“ lavale pandud veidi teistmoodi – lõpust on paigutatud üks osa algusesse. Aga see aitab dramaatikat tõsta.
Eino Tubin, helilooja poeg

Kiretuli on põrgutule maapealne vaste, mis hukutab, aga on ometi ainus asi, mille nimel maksab maa peal elada. „Reigi õpetaja” on selle kompromissitu filosoofia kunstiliselt kõrgeim vaste Kalda loomingus. Eesti kirjanduses on armastusest vähe hoolitud, seda on nähtud pigem kui seisu – tulevast, olevat ja olnud perekonnaseisu –, mitte kui olemuslikku seisundit. Väikerahvas ei tohigi raisata oma energiat sugutungist põhjustatud ebaluste peale, õpetas Jaan Tõnisson. On kaks klassikut, kellele keelatud armastus on loomingu põhiteema. Need on A. H. Tammsaare ja A. Kallas. Mõlemad teavad, et armastuse mõõt on valmisolek surmaks.
Jaan Undusk
Eesti lugu: Aino Kallas „Reigi õpetaja”, Eesti Päevaleht

Loo tegevus toimub 1642. aastal Hiiumaal Reigi külas ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius süüdistab Kempet taas mustas maagias. Armunud põgenevad, aga tabatakse ning hukatakse Tallinna linnaväljakul, süüdistatuna abielurikkumises.

Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Tubina ooperis „Reigi õpetaja” pälvis Jassi Zahharov 2015. aastal Eesti Teatriliidu Aasta muusikaauhinna

Näitleja-lavastaja Roman Baskin pälvis vabariigi presidendilt 2018. aastal Valgetähe IV klass teenetemärgi. Teenetemärgid antakse inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks.

Esietendus 4. aprillil 2014 Vanemuise väikeses majas

Esituskeel: eesti
Tablool: eesti, inglise
Nutiseadmes: eesti, inglise

 KAVALEHT

Audio

Kuula intervjuud lavastaja Roman Baskiniga (salvestatud 27.03.2014)

 

Artiklid

Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi
Dirigent Taavi Kull
Lavastaja Roman Baskin
Kunstnik Iir Hermeliin
Koreograaf Janek Savolainen
Kostüümikunstnik Kristel Maamägi
Valguskunstnik Margus Vaigur (Teater Endla)

Osades Jassi Zahharov (RO Estonia), Karmen Puis, Mati Turi, Pirjo Jonas, Annaliisa Pillak, Valentina Kremen, Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Tamar NugisSimo Breede jt.

Etendused

Reigi õpetaja

  • Muusika
  • Väikeses majas
  • Kestus: 02:05
Palun valige etenduse kuupäev, millele soovite piletit osta!