Reigi õpetaja

Reigi õpetaja

Eduard Tubina ooper kahes vaatuses

Kontserdisari “Laulupidu 150”

2019. aastal pühitseme 150 aasta möödumist esimesest laulupeost. Esimene laulupidu oli tähtis teetähis ja tohutu motivaator kogu meie rahvale ja eriti eesti muusikale. Sellest ajast tänaseni on loodud palju head muusikat. Et vaadata tagasi käidud teele ja tunda rõõmu loodud muusikalise rikkuse üle, tutvustab kontserdisari “150 aastat esimesest laulupeost” selle teekonna kauneid vilju. Mitmed koorid, orkestrid, instrumentalistid, lauljad ja teater toovad kuulajani eesti heliloojate teoseid 150-aasta pikkusest perioodist, mis lahutab meid esimesest laulupeost.

Tubina muusikat tajutakse rahvuslikuna – oma teostes on ta sageli kasutanud rahvaviise (mitmetes süitides, balletis „Kratt“ jne). Noores Eesti Vabariigis oli teravalt päevakorral küsimus kunstide, sealhulgas muusika rahvuslikkusest. Mitmed heliloojad pöördusid rahvusliku väljenduse saavutamiseks rahvaviiside poole. Tubina huvi rahvamuusika vastu oli teaduslikku laadi ning ta püüdis sügavalt mõista ja tajuda selle olemust. Tubin ise on oma loomingu iseloomustamiseks öelnud: „Minu muusika rajaneb klassikalistel traditsioonidel ja sisaldab sageli eesti rahvamuusika jooni.“
Laulupeol on kõlanud Eduard Tubina üksikud orkestriteosed, mõned laulud naiskoorile ja mitmed meeskoorile.
Helilooja Tubinat seob laulupeoga ka muusikajuhi ja koorijuhi amet. 1930 alustas Tubin Vanemuise teatris tööd klaverisaatja ja dirigendina. Kuni Eestist lahkumiseni juhatas ta üle 40 ooperi, opereti, balleti ja näidendi etendusi ning kirjutas ka ise muusikat draamalavastustele. Laulukoore juhatas Tubin üle 30 aasta, esialgu Eestis ja hiljem ka Rootsis (sh Eesti laulupidudel 1948, 1954 ning 1958).

“Reigi õpetaja” tegevus toimub 1642. aastal Hiiumaal Reigi külas ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius süüdistab Kempet taas mustas maagias. Armunud põgenevad, aga tabatakse ning hukatakse Tallinna linnaväljakul, süüdistatuna abielurikkumises.

Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Tubina ooperis „Reigi õpetaja” pälvis Jassi Zahharov 2015. aastal Eesti Teatriliidu Aasta muusikaauhinna. Näitleja-lavastaja Roman Baskin pälvis vabariigi presidendilt 2018. aastal Valgetähe IV klass teenetemärgi. Teenetemärgid antakse inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks.

Esietendus 4. aprillil 2014 Vanemuise väikeses majas

Esituskeel: eesti
Tablool: eesti, inglise
Nutiseadmes: eesti, inglise

 KAVALEHT


Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi
Dirigent Taavi Kull
Lavastaja Roman Baskin
Kunstnik Iir Hermeliin
Koreograaf Janek Savolainen
Kostüümikunstnik Kristel Maamägi
Valguskunstnik Margus Vaigur (Teater Endla)

Osades Jassi Zahharov (RO Estonia), Karmen Puis, Mati Turi, Pirjo Jonas, Annaliisa Pillak, Merle Silmato (Soome RO), Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Simo Breede jt.