Pähklipureja ehk Imeline jõuluöö

L 26. nov 18:00 Suures majas
K 30. nov 12:00 Suures majas
N 01. dets 18:00 Suures majas
R 02. dets 18:00 Suures majas
P 04. dets 18:00 Suures majas
K 07. dets 18:00 Suures majas
R 16. dets 18:00 Suures majas
R 06. jaan 18:00 Suures majas
K 11. jaan 12:00 Suures majas
K 11. jaan 19:00 Suures majas
K 18. jaan 12:00 Suures majas

Pähklipureja ehk Imeline jõuluöö

Ballett kahes vaatuses

Stahlbaumide kodus on jõuluõhtu. Kutsutud on tähtsad külalised ja nende lapsed. Teenrid ja kokapoisid sagivad edasi-tagasi, meeleolu on ülev, täiskasvanud lõbutsevad. Proua Stahlbaumi ratastoolis tütar Maria hoiab koos teiste lastega jõulupuu lähedale ja on ootusest elevil. Saabub nukumeister Drosselmeyer koos õpipoiss Matthiasega.

Maria piiratud maailmas pakuvad talle ainukest rõõmu Drosselmeyeri imelised nukud ja leiutised. Unistus, et ta võiks joosta ja mängida nagu teised lapsed, on sama kättesaamatu kui jõulutäht kõrgel kuuse tipus…

Lavastaja ja koreograaf Mare Tommingas võtab Tšaikovski „Pähklipureja“ ette teist korda – aastal 1994 esietendus Tomminga samanimeline lavastus. Seekordne versioon jääb truuks Tomminga originaallibretole, kuid lisandunud on uusi suhteliine, suurejooneline kujundus ja fantaasiarikkad kostüümid.

„Pähklipureja“ on balletimaailma üks legendaarseimaid teoseid, tervitades jõuluajal publikut üle kogu maailma lavalaudade juba alates aastast 1892. Vanemuises etendub „Pähklipureja“ juba viiendat korda.

Muinasjutus võib olla rohkem tõde kui elus eneses, ja elugi võib olla nagu muinasjutt. Kui uskuda, saab ka ilmvõimatu võimalikuks, kui on õnne minna kellegagi koos.

– lavastaja Mare Tommingas

Esietendus 26. novembril 2022 Vanemuise suures majas


Helilooja Pjotr Tšaikovski
Lavastaja, libretist, koreograaf ja kostüümikunstnik Mare Tommingas
Muusikajuht ja dirigent Martin Sildos
Dirigent Taavi Kull või Aleksandr Bražnik
Kunstnik Kristjan Suits Tallinna Linnateater
Videokunstnik Taavi Varm
Valguskunstnik Margus Vaigur Endla
Lavastaja assistent Jelena Karpova

 

Osades Olivia Lenssens, Colby Samuel Louis Catton, Yuta Irikura, Alain Divoux, Alexander Germain Drew, Sayaka Nagahiro, Gus Upchurch, Willem Houck, Yukiko Yanagi, Emily Ward, Vanemuise balletitrupp ning Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased

Tartu Karlova Kooli Koorikooli õpilased
Vanemuise sümfooniaorkester