Galilei elu

Galilei elu

Draama kahes vaatuses

„Mina usun inimesse, see tähendab – ma usun tema mõistusesse! Ilma selle usuta ei oleks mul jõudu hommikul voodist üles tõusta.“ Nii hüüab kuulsa saksa näitekirjaniku Bertolt Brechti näidendi peategelane Galileo Galilei, kuulus renessansiaegne itaalia teadlane, kes ehitab esimese teleskoobi ja püüab maailma veenda, et vastupidiselt senistele uskumustele ei keerle kõik universumis ümber Maa, vaid hoopis ümber Päikese. Tõde heliotsentrilisest maailmasüsteemist läheb talle kalliks maksma.

Klassika on just sellepärast klassika, et tal on igale ajastule oma sõnum. Brechti „Galilei elu“ oleks justkui kirjutatud selles teadmises, et kord tulevad aastad, mil kogu inimkond vaidleb kirglikult teadusliku tõe ja libatõe üle, teadlased on tõusnud tähelepanu keskpunkti ning eneselegi ootamatult aduvad nii poliitikud kui laiad rahvamassid, et nende haritud ja tarkade inimeste teadmistest ja oskustest sõltub maailma saatus.

Esietendus Sadamateatris 6. novembril 2021

KAVALEHT


Autor Bertolt Brecht
Tõlkija August Sang
Lavastaja Karl Laumets
Kunstnik Kristjan Suits Tallinna Linnateater
Valguskunstnik Rene Liivamägi
Muusikaline kujundaja Ann Reimann

Osades Hannes Kaljujärv, Oskar Seeman, Piret Laurimaa, Marika Barabanštšikova, Maarja Johanna Mägi, Aivar Tommingas, Riho Kütsar, Karol Kuntsel, Jüri Lumiste, Veiko Porkanen, Robert Annus, Priit Strandberg, Kaarel Pogga

Intervjuud

Näitlejad Maarja Johanna Mägi ja Oskar Seeman rääkisid intervjuus saatele "Vanemuise veerand" mh lavastusest "Galilei elu" (17.02.2022))

Näitleja Hannes Kaljujärv saates "Vanemuise veerand"

Lavastaja Karl Laumets Klassikaraadio saates "Delta"

Lavastaja Karl Laumets Kuku raadio saates "Vanemuise veerand"