Carmen

Carmen

Georges Bizet’ ooper

Liivakarva toonides amfiteater õhkub Sevilla kuumust, meelas mustlaskaunitar keerleb asuursiniste flamenkokleitide hiigelsleppide keskel, don José hääle saatel võiks surra.
Anne Prommik, ajaleht Sirp

 Vanemuise uus „Carmen“ on oma välise mastaapsuse juures ühtviisi edukalt lüüriline, dramaatiline ja sensuaalne; see hoidub targalt moraalsetest hinnangutest, teenides mitte eetikat, vaid lugu ning andes vastuse asemel publikule etenduselt koduteele kaasa küsimuse: kas Carmen on ohver või kahjur või koguni mõlemat?
Alvar Loog, ajaleht Postimees

 Olen uhke ja õnnelik, et saan Vanemuises niisugust „Carmenit“ vaadata. See on esimene „Carmen“ mu elus, mida ma sellise naudinguga olen vaadanud. Millised koorid, milline täpsus! /…/ Ma oleksin seda „Carmenit“ nautinud liikumise ja visuaalse külje pärast ka siis, kui ei oleks olnud muusikapiuksugi. Ja millised meisterlikud lauljad! Minu meelest ületab lavastuse tase nii kujunduse kui ka häälte poolest kõvasti seda, mis Mezzo kanalis näha on.
Evald Kampus, Vanemuise selts

Ooper valmis 1875. aastal ja põhineb Prosper Mérimée samanimelisel jutustusel. Esietendusel vilistati ooper välja ja kriitikud andsid sellele ühiselt hävitava hinnangu. Tänaseks on „Carmenist“ saanud Georges Bizet’ tuntuim teos ja see kuulub maailmas enim lavastatud ooperite hulka.

Esituskeel: prantsuse
Tablool: inglise, eesti

Esietendus 22. aprillil 2015 Vanemuise suures majas.

Teatriliidu aastapreemiate jagamisel antakse Natalie Mei nimeline auhind muusikalavastuse kõrgetasemelise kujunduse esiletõstmiseks.
Laureaat 2016 on MAARJA MEERU – isikupärase värvilahendusega kunstilise terviku loomise eest mastaapse lavapildi ja karakteersete kostüümide kaudu Georges Bizet’ ooperile „Carmen”.

KAVALEHT


Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigendid Martin Sildos, Taavi Kull
Lavastaja-koreograaf Giorgio Madia Itaalia
Kunstnik Maarja Meeru
Videokunstnik Mikk-Mait Kivi Von Krahl
Lavastuse algne muusikajuht Paul Mägi

 

Osades Dara Savinova Rootsi Kuninglik Ooper või Kadi Jürgens külalisena, Luc Robert Kanada või David Esteban Saksamaa, Jānis Apeinis Läti RO, Kadri Kõrvek külalisena, Märt Jakobson külalisena, Karmen Puis, Pirjo Jonas või Sigrid Mutso külalisena, Taavi Tampuu külalisena, Simo Breede, Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Miriam Ortega Paz, Aivar Kallaste jt
Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor, balletitrupp ja balletikooli õpilased ning poistekoor

Videod

Intervjuud

Intervjuu kunstniku Maarja Meeru ja dirigendi Taavi Kulliga saates "Vanemuise veerand"

Intervjuu Paul Mägiga Kuku raadios

Intervjuu Aleksandra Kovalevitšiga Kuku raadios

Intervjuu Dara Savinovaga Kuku raadios

Intervjuu Dara Savinovaga Klassikaraadios