Reigi õpetaja

  • Muusika
  • Väikeses majas
  • Kestus: 02:05
  • Järgmine etendus 11.03 - 16:00

Eduard Tubina ooper kahes vaatuses

Lavastus on dramaatiliselt väga õnnestunud, aja möödumist lihtsalt ei märganud, sest kõik läks nii kiiresti. Muusikalist poolt ja eriti soliste saan ainult kiita.
Vanemuises on „Reigi õpetaja“ lavale pandud veidi teistmoodi – lõpust on paigutatud üks osa algusesse. Aga see aitab dramaatikat tõsta.
Eino Tubin, helilooja poeg

Aastail 1970–71 komponeeritud ning 1979 esmaettekandeni jõudnud „Reigi õpetaja“, mille libreto kirjutasid Aino Kallase samanimelise lühiromaani (1928) ainetel Kallas ise ja Jaan Kross, räägib keelatud armastusest, selle vastasseisust kristliku eetikaga. Armastus ei ole õigustus – nii kõlab ooperis pühakirja, rahva ja viimaks ka kohtu süüdimõistev otsus, mis muudab süütu suhtedraama veriseks tragöödiaks. Teose lugu on küll lihtne, kuid sügavalt mitmetahuline. Viimaks jääb teosest kõlama ennekõike inimlik armastus, see kõikvõimas universaal.

Loo tegevus toimub 1642. aastal Hiiumaal Reigi külas ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius süüdistab Kempet taas mustas maagias. Armunud põgenevad, aga tabatakse ning hukatakse Tallinna linnaväljakul, süüdistatuna abielurikkumises.

Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Tubina ooperis „Reigi õpetaja” pälvis JASSI ZAHHAROV 2015. aastal Eesti Teatriliidu Aasta muusikaauhinna

Esietendus 4. aprillil 2014 Vanemuise väikeses majas
Eesti keeles, eesti- ja inglisekeelsete tiitritega

 KAVALEHT

Audio

Kuula intervjuud lavastaja Roman Baskiniga (salvestatud 27.03.2014)

 

Artiklid

Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi
Dirigent Taavi Kull
Lavastaja Roman Baskin
Kunstnik Iir Hermeliin
Koreograaf Janek Savolainen
Kostüümikunstnik Kristel Maamägi
Valguskunstnik Margus Vaigur (Teater Endla)

Osades Jassi Zahharov (RO Estonia), Karmen Puis, Mati Turi, Pirjo Jonas, Annaliisa Pillak, Valentina Kremen, Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Tamar NugisSimo Breede jt.

Etendused

näita osatäitja lisainfot
  • P 11.03.2018 · 16:00 Osta pilet

Reigi õpetaja

  • Muusika
  • Väikeses majas
  • Kestus: 02:05
Palun valige etenduse kuupäev, millele soovite piletit osta!